Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wychowawca pokoleń

Dziś w Dobromierzu odznaczono ks. Wenancjusza Roga Złotym Krzyżem Zasługi.

Jednej ze Mszy św. w parafii pw. św. Michała Archanioła w Dobromierzu przewodniczył bp Ignacy Dec. Jego obecność była spowodowana uroczystym uhonorowaniem ks. prał. Wenancjusza Roga Złotym Krzyżem Zasługi, który na zakończenie Eucharystii wręczył mu jego wychowanek, a dziś wicewojewoda dolnośląski, Kamil Krzysztof Zieliński. Odznaczenie od Prezydenta RP ten 87-letni kapłan otrzymał nie tylko za wieloletnią posługę kapłańską, ale przede wszystkim za szeroko zakrojoną działalność społeczną i polityczną.

Obecnie ks. Róg jest rezydentem w Dobromierzu. Wcześniej jednak był proboszczem w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu. W ciągu 62 lat kapłaństwa pracował w wielu miejscach wychowując kolejne pokolenia. Wspomniany już wcześniej wicewojewoda dolnośląski pamięta bardzo dobrze proboszcza parafii, w której sam służył najpierw jako ministrant, a później jako organista. - Ksiądz prałat budował Kościół nie tylko jako obiekt, ale przede wszystkim ten Kościół duchowy. Równie często można go było spotkać na budowie, jak i w konfesjonale.- akcentował Kamil Krzysztof Zieliński. 

Również bp Ignacy przyznał się, że doceniony kapłan w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu był jego ojcem duchowym. - Cieszę się zarówno jako jego wychowanek, jak i obecnie biskup diecezjalny, że władza cywilna dostrzegła tak zasłużonego kapłana  poprzez przyznanie mu Złotego Krzyża Zasługi - mówił bp Dec. Dodał również, że u początków diecezji świdnickiej ks. Wenancjusz jako spowiednik pomagał formować kandydatów do kapłaństwa.

Drżącym ze wzruszenia głosem ksiądz emeryt dziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za przyznanie tak wysokiego odznaczenia państwowego, biskupowi za trwającą już ponad 50 lat przyjaźń, a wicewojewodzie Zielińskiemu za starania w tej sprawie. Do życzeń i gratulacji wobec ks. Roga włączyli się także wójt Dobromierza Jerzy Ulbin oraz miejscowy proboszcz ks. Andrzej Walerowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama