Nowy numer 42/2019 Archiwum

Jedyna taka okazja

Przyjdź dziś do swojej katedry, odmów "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga", a nie pożałujesz.

Obchodzone dziś w Kościele święto Katedry Świętego Piotra jest raczej mało znane w świadomości wiernych.

Jest ono jednak jednym z dwóch, związanych z osobą pierwszego papieża. I choć słowo "katedra" rozumiane jest dziś raczej jako sakralny budynek, to jednak w znaczeniu dzisiejszego święta odnosi się do krzesła - tronu, na którym zasiada biskup w czasie liturgii.

Według Tradycji prawdziwy tron Apostoła do dziś znajduje się w jego bazylice w Rzymie. Do V wieku znajdował się w baptysterium świątyni, dlatego dziś pozostały już jedynie kawałki drewna zespojone bogato zdobionymi płytami z kości słoniowej, od XVII w. zamknięte w marmurowej budowli.

Dużo bardziej znana pielgrzymom jest natomiast rzeźba św. Piotra zasiadającego na Katedrze, której wierni oddają cześć przez dotknięcie stóp figury. 

Początkowo dzisiejsze święto było obchodzone jedynie w Rzymie, później jednak papież Paweł IV zdecydował się rozszerzyć obowiązujące wspomnienie na cały Kościół.

Dzięki temu dzień ten stał się sposobnością do okazania posłudze następców św. Piotra należnej czci. Można też dziś pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny.

Wystarczy tylko w stanie łaski uświęcającej, bez przywiązania do grzechu, nawiedzić katedrę, przyjąć Komunię św., pomodlić się w intencjach Ojca św. i nabożnie odmówić Modlitwę Pańską i Credo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL