Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nasz Rybak

Podano szczegóły dotyczące pogrzebu bp. Tadeusza Rybaka. Główne uroczystości odbędą się 11 marca.

Zmarły 7 marca bp Tadeusz Rybak w latach 1992-2005 pełnił posługę ordynariusza diecezji legnickiej. Budował ją od podstaw, od chwili powołania jej do istnienia bullą "Totus Tuus Poleniae Populus". Wcześniej był biskupem pomocniczym w ówczesnej archidiecezji wrocławskiej. Z tego względu pierwszy biskup legnicki jest bardzo bliski także mieszkańcom diecezji świdnickiej, która powstała zaledwie 12 lat temu z terenów, którymi wcześniej opiekował się właśnie bp Rybak. Bierzmował tysiące tutejszych wiernych.

Niemal w każdej parafii na terenie powiatu wałbrzyskiego i świdnickiego są pamiątki jego obecności i działania. Bp Tadeusz Rybak m.in. konsekrował Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Podzamczu. Erygował 4 wałbrzyskie parafie: św.Wojciecha na Piaskowej Górze, św.Rodziny przy ul.Bema, św. Maksymiliana na Gaju i św.Piotra i Pawła na Podzamczu. Rekonsekrował kościół w Szczawnie Zdroju i poświęcił Krzyż na Chełmcu.

Był bardzo częstym gościem na wszelkich uroczystościach, nie tylko religijnych, ale także takich jak Barbórka, święto 11 listopada czy 3 Maja. Wielokrotnie przybywał do bazyliki strzegomskiej i sanktuarium M. B. Bolesnej patronki Wałbrzycha.

Z tego względu wielu wiernych także z diecezji świdnickiej zapowiada udział w uroczystościach pogrzebowych. Odbędą się w następującym porządku:

 

10 marca (piątek) od godz. 18.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy (kościół oo. Franciszkanów) wystawienie trumny z ciałem. O godz. 18.30 Msza św. w intencji śp. Zmarłego Biskupa Tadeusza pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Po Mszy świętej modlitewne czuwanie przy zmarłym do godz. 21:00.

Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się 11 marca (sobota)

Godz. 11.00 rozpoczęcie w kościele św. Jana Chrzciciela (kościół oo. Franciszkanów ul. Ojców Michała i Zbigniewa 1), kondukt żałobny do legnickiej katedry. Po dojściu do katedry Msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego. Po zakończonej Mszy świętej obrzędy ostatniego pożegnania pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego. Trumna z ciałem Biskupa Tadeusza zostanie złożona w krypcie katedralnej. Księża pragnących koncelebrować Mszę świętą zabierają ze sobą albę i stułę koloru fioletowego. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama