Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wielka Sowa jak Golgota

Prawie 150 osób, w tym 6 kapłanów, podjęło trud wejścia nocą na jeden z najwyższych szczytów diecezji świdnickiej. To swoisty prolog przed EDK, które odbędą się 7 kwietnia.

W ubiegłym roku pielgrzymi wyruszyli z Rościszowa i odprawili Mszę na szycie Wielkiej Sowy. Tym razem rozpoczęto od Mszy św. trzeba było zacząć. Odprawiono ją w kościele Aniołów Stróżów w Kamionkach, skąd pątnicy wyruszyli na nocną Drogę Krzyżową.

Były osoby ze Świdnicy, Bielawy, Pieszyc, Dzierżoniowa, Nowej Rudy-Słupca, Słotwiny, Sokołowska, Piławy, Piskorzowa, Wałbrzycha, Żarowa, a nawet Wrocławia. – Przyjechałem tu z grupą 25 osób, głównie młodych – mówi ks. Tomasz Krupnik z Żarowa. – Ten szczyt to już uświęcone miejsce. Wiele z tych osób już latem przychodziło tutaj na Msze św., więc jest to dla nich pewna kontynuacja. To też ciekawe połączenie pasji do gór z Pasją Drogi Krzyżowej i inny sposób na jej przeżycie. Nie tylko słuchamy o jej trudzie, ale sami, choć w tak niewielki sposób, staramy się go poczuć i świadomie przeżyć. – Nie spełniamy wymogów EDK. W podejściu mamy „jedynie” ok. 7 km i tyleż zejścia. To alternatywa dla tych, którzy nie są w stanie przejść 40 km, ale chcieliby jakoś inaczej przeżyć Drogę Krzyżową. Nie chodzi o to, że lepiej niż w kościele, ale o doświadczenie pewnego trudu tej drogi – wyjaśnia ks. Wojciech Iwanicki ze Świdnicy, współorganizator wydarzenia. Rozważania na trasie prowadził ks. Paweł Antosiak z Dzierżoniowa – W tym nabożeństwie zazwyczaj skupiamy się na cierpieniu syna – wyjaśnia kapłan. – Ale dzisiaj chciałem przybliżyć cierpienie Ojca, który musiał na nie patrzeć. Jego miłość do ludzi jest tak wielka, że nie cofnął cierpień Syna, choć On od modlitwy w Ogrójcu aż do śmierci na krzyżu wołał: „Ojcze!”. To jednak wszystko musiało się stać, bo taka była wola Ojca, ale było w tym przecież i Jego cierpienie. Ekstremalne Drogi Krzyżowe na terenie diecezji świdnickiej wyruszają 7 kwietnia. O 20.30 z parafii Wniebowzięcia NMP w Bielawie wychodzą 2 grupy. Jedna pójdzie trasą św. Józefa do sanktuarium maryjnego w Bardzie (44 km), druga – trasą św. Jakuba do Wambierzyc (40 km). Tego samego dnia odbędzie się I Edycja Szczytniańskiej EKD. Wyjście po Eucharystii o 21.00 z kościoła św. Jana Chrzciciela w Szczytnej. Trasa ze Szczytnej będzie wiodła do Zieleńca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama