Nowy numer 50/2018 Archiwum

Stabat Mater

Tytuł średniowiecznej sekwencji posłużył za motyw przewodni koncertu w świdnickim Kościele Pokoju.

W sobotni wieczór 8 kwietnia w świdnickim Kościele Pokoju odbył się koncert w wykonaniu Lizy Wesołowskiej, Katarzyny Haras-Kruczek, Tomasza Maleszewskiego i Zespołu Instrumentów Dawnych.

Występ otworzyło dzieło Antonio Vivaldiego to „Stabat Mater” napisane na alt, smyczki i organy. W 5 powolnych ogniwach – Largo, Recitativo, Andante, Largo, Lento – nie zawiera się jednak cały tekst znanej sekwencji. Dużo bardziej wymagające od wykonawców były z kolei odśpiewane następnie kantaty, w których zastosowano elementy kontrapunktyczne ilustrujące smutek, rozpacz i cierpienie.

Obecna tu muzyka Bacha jednak nie tylko podkreśla charakter Wielkiego Postu, ale również niesie nadzieję na Zmartwychwstanie. Z kolei ostatnie z wykonywanych dzieł autorstwa Giovanni Battisty Pergolesiego należy do najbardziej znanych muzycznych wizerunków „Stabat Mater”.

Koncert był częścią trasy „Sceny Kamienicy” po Dolnym Śląsku, na której znalazły się także: kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu i katedra pw. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy