Sensacja za sensacją

Z pozoru zwyczajne historyczne sympozjum naukowe odkryło przez słuchaczami niezwykłe ciekawostki dotyczące świdnickiej katedry, ale i całego miasta.

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

|

GOSC.PL

dodane 24.04.2017 16:44
0

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, który przywołując postać patrona dnia, św. Wojciecha, zauważył jego otwarcie na Ducha Świętego od chwili przyjęcia przez niego sakramentu bierzmowania.

- Możemy powiedzieć, że bardzo dokładnie wypełnił słowa Pana Jezusa, powiedziane do pierwszych uczniów: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie moc i będziecie moimi świadkami” - nauczał biskup.

To działanie Ducha zauważył również w świdnickiej katedrze. - To, co dziś oglądamy w tej katedrze, to, co będziemy słyszeć podczas dzisiejszej sesji, dotyczy ludzi napełnionych mocą Ducha Świętego, którzy jako ludzie wiary byli świadkami Chrystusa przed nami tutaj, w tej świątyni, w tej parafii, w tym mieście - dodał biskup.

Do wypowiedzi bp. Ignacego nawiązał także rozpoczynający sesję rektor WSD Diecezji Świdnickiej.

- Chcemy sobie przez to przypomnieć tych wszystkich, którzy z zapałem i odpowiedzialnością podjęli troskę o sprawy duchowe i materialne. Chcemy także sami sobie uzmysłowić, że kontynuacja tego zadania jest powierzona dzisiaj każdemu z nas - mówił ks. dr Tadeusz Chlipała.

Wśród prelegentów znaleźli się: Sobiesław Nowotny, ks. prof. dr hab. Zdzisław Lec, prof. dr hab. Mateusz Goliński, ks. prał Jan Bagiński i Barbara Stadnik-Skoczylas. Każdy starał się odkryć przed słuchającymi najciekawsze historie z przygotowanego przez nich tematu.

Pierwszy z nich zauważył, że ciężko dziś z pewnością określić nawet patronat pierwszego kościoła w miejscu dzisiejszej katedry. Są bowiem przekazy historyczne, które podają, że był to kościół pw. św. Wojciecha, biskupa i męczennika. Jedno jednak, jego zdaniem, jest pewne.

- Historia tego miasta rozpoczyna się w zasadzie od historii kościoła. Ta wspaniała tradycja chrześcijańska, z jaką mamy do czynienia na lokalnym gruncie, pokazuje, że w średniowieczu budowano miasta wokół świątyń - mówił S. Nowotny.

Kolejni wykładowcy przenieśli słuchaczy w późniejsze dzieje kościoła pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Na koniec natomiast pochylono się nad walorami artystycznymi wyposażenia katedry świdnickiej.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..