Nowy numer 41/2018 Archiwum

Dekomunizacja w Wałbrzychu

Aż 13 nazw ulic upamiętniających komunistycznych aktywistów wkrótce zmieni nazwę.

Dzisiaj w wałbrzyskim ratuszu przedstawiono wyniki konsultacji społecznych dotyczących zmiany nazwy ulic.

Przyjęto zasadę, że  mieszkańcy głosują tylko w sprawie ulic na których zamieszkują. Uprawnionych do głosowania było ok. 2900 osób, a w głosowaniu wziął udział co czwarty mieszkaniec.

Każdy do wyboru miał 2 propozycje.
Oto wyniki głosowania (dotychczasowa nazwa i propozycja, która uzyskała największą liczbę głosów):

Mariana Buczka - Jana Brzechwy

Dąbrowszczaków - Monte Cassino

Teodora Duracza - Czesława Miłosza

Antka Kochanka - Gwarków

Marcelego Kosteckiego - Karkonoska

Wery Kostrzewy - Powstańców Warszawy

Józefa Lewartowskiego - Andrzeja Wajdy

Hanki Sawickiej - Lwowska

Józefa Czajkowskiego - Zacisze

Tomasza Rabiegi - Tadeusza Różewicza

Aleksego Czeredziaka - Reduty Ordona

Bronisława Kani - Leśne Wzgórze

Romana Piotrowskiego - Leszczynowa

Największe zainteresowanie głosowaniem było na ulicy Hanki Sawickiej. Tam głosowali niemal wszyscy mieszkańcy. Większą liczbę głosów otrzymała propozycja - "Wałbrzyskich górników".

Specjalna komisja zajmująca się w Urzędzie Miasta sprawą zmiany nazw ulic nie przychyliła się jednak do tej propozycji, bo jak uzasadniła, w Wałbrzychu jest już plac o takiej samej nazwie. Zaproponowała ulicę Lwowską. W tej sprawie będą jeszcze prowadzone rozmowy z mieszkańcami.

W związku ze zmianą nazw ulic mieszkańcy nie powinni ponieść większych kosztów. Nie muszą nawet zmieniać dokumentów. Dotychczasowe dokumenty będą mogli zachować, aż do czasu wygaśnięcia ich ważności.

Nie obędzie się natomiast bez aktualizacji danych w niektórych urzędach i instytucjach, choćby w bankach.  Zarządcy budynków tabliczki z nazwami będą musieli wymienić na własny koszt.

Propozycje zmiany nazw ulic zostaną teraz spisane w formę uchwały. Ma ona zostać przygotowana jeszcze na czerwcową sesję Rady Miasta. Dopiero po przegłosowaniu jej przez radnych nowe nazwy zaczną być obowiązujące.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy