Nowy numer 2/2021 Archiwum

O zapłodnieniu w seminarium

W ramach XIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej klerycy świdnickiego WSD spotkali się z ks. Robertem Szwabowiczem, który wyjaśniał im na czym polega problem z in vitro.

W poniedziałkowe popołudnie w auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej odbył wykład dla zainteresowanych tematem "In vitro a NaProTechnologia. Dwa podejścia do niepłodności".

Znany z zamiłowania do bioetyki ks. Robert Szwabowicz wyjaśniał przyszłym kapłanom i osobom świeckim zagadnienie odwołując się nie tylko do argumentów religijnych, ale również medycznych, powołując się na autorytety w tej dziedzinie, takie jak prof. Alinę Midro czy prof. Stanisława Cebrat.

Przypomniał też, że kliniki in vitro dają jedynie szansę 20-30% na uzyskanie ciąży wtedy, gdy pobiera się 6-8 komórek jajowych. W przypadku pobrania jednej komórki, dałoby to jedynie 1% szans. Wśród medycznych minusów wymienił także zespół hyperstymulacji jajników, ciąże mnogie czy pozamaciczne, jak również obniżenie wskaźników zdrowia dzieci.

Nie brakło też argumentów religijnych, wśród których szczególną uwagę prelegent zwrócił na pojmowanie życia, jako daru Boga, spojrzenie na dziecko jako na owoc miłości małżeńskiej, ale i szacunek dla embrionu, który żyje. Przedstawił również pokrótce tematykę naprotechnologii, która w przeciwieństwie do in vitro jest sposobem badania i leczenia bezpłodności.

Do najciekawszych wątków powrócono po zakończeniu wykładu, okazało się bowiem, że duża część słuchaczy miała pytania do mówiącego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama