Nowy numer 44/2020 Archiwum

Bliżej słońca, bliżej gwiazd

Jasny cel, konsekwencja w działaniu i mozolna praca zawsze dają efekty. Dowodem jest wydarzenie u podnóży góry Chełmiec, jakie miało miejsce w pierwszy dzień lata.

Po zaledwie miesiącu od rozpoczęcia budowy, w pierwszy dzień lata, przy Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu otwarto obserwatorium astronomiczne. W uroczystości uczestniczyli m.in. biskup świdnicki Ignacy Dec, który dokonał poświęcenia obiektu, przełożona generalna sióstr niepokalanek s. Wawrzyna, wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej i uczennice niepokalańskiej szkoły.

Wszyscy zaproszeni goście przyznali, że gdy kilka miesięcy temu dowiedzieli się o niecodziennym pomyśle s. Dorotei, dyrektorki Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu, przyjmowali go z zaskoczeniem. Mało kto wierzył, że pomysł wypali. – Pamiętam dzień, kiedy dowiedziałam się o zamiarze budowy obserwatorium astronomicznego – opowiada s. Wawrzyna. – Padał deszcz, wiał wiatr, a ja stałam na przystanku. W tamtych okolicznościach ten pomysł nie z tej ziemi, trochę dosłownie i trochę w przenośni, wydawał mi się mglisty. Ale pomyślałam, że ja nie jestem od urzeczywistniania planów, jestem od wspierania. Nie można mówić „nie”, bo czasem koncepcje zupełnie nie z tej ziemi okazują się bardzo realne. Tutejsze siostry to pokazały. – To był zupełnie niesłychany pomysł – mówi Roman Szełemej. – Nabiera on szczególnego znaczenia właśnie w tej dzielnicy, w Sobięcinie. To miejsce wymagające takich niewiarygodnych, kosmicznych pomysłów, które nie miały prawa się zrealizować. Na informację siostry, że powstanie tu obserwatorium, zareagowałem podobnie jak inni. Myślałem przez chwilę, że się przesłyszałem. Ale po chwili rozmowy stwierdziłem, że to nie są żarty. Jak dodaje prezydent, miasto będzie wspierać ten projekt ważny dla dzieci i młodzieży w całym Wałbrzychu i okolicach, a także zadba, by miejsce to było regularnie przez nich odwiedzane. Obserwatorium wraz z zapleczem dydaktycznym stoi na wzgórzu powyżej szkoły. Organizowane będą tam zajęcia dydaktyczne, wystawy i konkursy. Jest zaprojektowane tak, by umożliwiało przeprowadzanie obserwacji, pokazów astronomicznych oraz prowadzenie wykładów, spotkań i lekcji. Na placu obok ma powstać Park Nauki i Patriotyzmu, a w nim m.in. makieta Układu Słonecznego. Siostry chciałyby otworzyć park przy okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie wakacji ma zostać zakupiony główny teleskop, a obserwatorium wyposażone zostanie w sprzęt komputerowy, aby od września ruszyć z regularnymi zajęciami. Niestety, aby to się udało, potrzebne są fundusze, których brakuje. S. Dorotea zachęca wszystkich do wsparcia projektu. Specjalne cegiełki można nabywać w siedzibie szkoły lub wpłacając środki na jej rachunek bankowy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama