Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pomoc przez wymianę przejdź do galerii

Proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Witoszowie Dolnym od lat angażuje się w pomoc mieszkańcom Izraela.

Grupa 23 młodych chrześcijan z betlejemskiego „Domu Pokoju”, tj. domu dziecka prowadzonego przez polskie siostry elżbietanki, przyjechała na wczasy do Polski. Wraz z nimi przybyła tu s. Elżbieta Hrehorowicz. Dzieci już od pięciu lat przyjeżdżają na zorganizowaną przez parafię w Witoszowie Dolnym wymianę międzynarodową.

- Większość z tych dzieci nigdy nie była nawet poza granicami Betlejem. Ze względu na mur, który się znajduje wokół tego miasta, mieszkańcy mają ograniczoną możliwość poruszania się, a co dopiero podróżowania. Nie ma tam ani rzeki, ani jeziora, które te dzieci w Polsce widziały po raz pierwszy. Nigdy wcześniej nie pływały kajakami, nie widziały nawet lasu. Będąc tutaj są zdumione, że wokół może być tyle zieleni – wyjaśnia ks. Jarosław Lipniak, proboszcz parafii w Witoszowie Dolnym. Dodaje też, że wyjazdy miały charakter nie tylko pielgrzymki, ale również edukacji ekologicznej.

Inicjatywa wakacyjnej wymiany nie byłaby możliwa, gdyby nie życzliwość Biskupa Świdnickiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, Gminy Świdnica, Gminy Bystrzyca Kłodzka i innym zaangażowanym w to dzieło.

Dzięki ich zaangażowaniu dzieci mogły zamieszkać w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie z otwartymi rękoma przyjęli ich miejscowi duszpasterze, ale i władze miasta. Zwiedziły też Zagórze, Kudowę-Zdrój Czermną, Leżajsk, Kraków i inne atrakcyjne miejsca. Spotkały się z bp. Ignacym Decem, bp. Markiem Jędraszewskim, a nawet z Prezydentem RP Andrzejem Dudą.

O tej i innych inicjatywach ks. Lipniaka przeczytasz więcej w papierowym wydaniu "Gościa Świdnickiego" 27/2017.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama