Nowy numer 41/2018 Archiwum

Na chwilę, by poruszyć serca

Dziś przed południem wierni parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie mogli podziwiać kolejne dzieło Studia Drapikowski. Monstrancja z ołtarza adoracji przeznaczonego dla sanktuarium Namyang w Korei Południowej zagościła tu zaledwie na kilka godzin.

Monstrancja jest częścią ołtarza w formie pentaptyku. Zamknięty przyjmuje kształt sześcianu, w nawiązaniu do miasta z apokaliptycznej wizji św. Jana zbudowanego na planie kwadratu o 12 bramach. Po rozłożeniu ołtarz ma prawie 7 m długości i waży niecałą tonę. Swoją formą nawiązuje do wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy bądź ikony włodzimierskiej. Jest przedstawiona w krzewie różanym, który symbolicznie nawiązuje do sanktuarium różańcowego w Fatimie.

- Elementem łączącym wszystkie 12 ołtarzy są monstrancje, które nawiązują kształtem do postaci Matki Bożej - tłumaczy Kamil Drapikowski. - Jak nauczał nas Jan Paweł II, to Maryja była pierwszą monstrancją, pierwszym tabernakulum.

Przypominamy, że w kościele pw. św. Jerzego już gościła Monstrancja Fatimska, którą Drapikowski Studio wykonało jako wotum na 100. rocznicę objawień w Fatimie, a w świdnickiej katedrze do 11 lipca gości ołtarz Światło Pojednania i Pokoju, który trafi do Kibeho w Rwandzie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy