Nowy numer 41/2018 Archiwum

Tłumy na kłodzkiej Nocy Kościołów

W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w Kłodzku trzeba było 3 godziny czekać, by zobaczyć podziemną wystawę rycin.

W piątek 30 czerwca od godz. 19 w ramach Nocy Kościołów nadarzyła się niezwykła okazja wejścia do podziemi kolegiaty w Kłodzku. Wystawiono w niej  ryciny Gustave'a Doré do „Raju utraconego” Johna Miltona, a także perełki wielkich mistrzów rytownictwa od 1580 r. do wieku XIX.

Pokazano również rękopisy i starodruki z archiwum jezuitów kłodzkich. Wszystko przy muzyce Krzysztofa Pendereckiego „Raj utracony” i wykładach o zapomnianej historii sztuki rytownictwa. Warto podkreślić, że po raz pierwszy na Dolnym Śląsku w takiej niecodziennej scenerii można było zobaczyć pełny cykl ilustracji Gustave'a Doré do arcydzieła Miltona „Paradise Lost” (Raj utracony). Całość składa się z 50 niesamowitych scen poświęconych wygnaniu zbuntowanych aniołów z raju.

- Wystawa przyciągnęła tak wielką liczbę zainteresowanych, że trzeba było prawie 3 godziny czekać w kolejce na wejście - mówi Henryka Szczepanowska, jedna z organizatorów.

           

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy