Nowy numer 24/2021 Archiwum

Tłumy na kłodzkiej Nocy Kościołów

W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w Kłodzku trzeba było 3 godziny czekać, by zobaczyć podziemną wystawę rycin.

W piątek 30 czerwca od godz. 19 w ramach Nocy Kościołów nadarzyła się niezwykła okazja wejścia do podziemi kolegiaty w Kłodzku. Wystawiono w niej  ryciny Gustave'a Doré do „Raju utraconego” Johna Miltona, a także perełki wielkich mistrzów rytownictwa od 1580 r. do wieku XIX.

Pokazano również rękopisy i starodruki z archiwum jezuitów kłodzkich. Wszystko przy muzyce Krzysztofa Pendereckiego „Raj utracony” i wykładach o zapomnianej historii sztuki rytownictwa. Warto podkreślić, że po raz pierwszy na Dolnym Śląsku w takiej niecodziennej scenerii można było zobaczyć pełny cykl ilustracji Gustave'a Doré do arcydzieła Miltona „Paradise Lost” (Raj utracony). Całość składa się z 50 niesamowitych scen poświęconych wygnaniu zbuntowanych aniołów z raju.

- Wystawa przyciągnęła tak wielką liczbę zainteresowanych, że trzeba było prawie 3 godziny czekać w kolejce na wejście - mówi Henryka Szczepanowska, jedna z organizatorów.

Tłumy na kłodzkiej Nocy Kościołów   Tłumy na kłodzkiej Nocy Kościołów   Tłumy na kłodzkiej Nocy Kościołów   Tłumy na kłodzkiej Nocy Kościołów   Tłumy na kłodzkiej Nocy Kościołów   Tłumy na kłodzkiej Nocy Kościołów  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama