Nowy numer 3/2021 Archiwum

Z każdym się dogadasz

– Chcemy pokazać młodzieży, że język nie jest barierą. Nie musimy go znać. Jeżeli chcemy się porozumieć, możemy to zrobić, możemy się razem bawić – tłumaczą organizatorzy spotkania.

Od 1 do 10 lipca 36-osobowa grupa dzieci i młodzieży uczestniczyła w polsko-niemiecko-ukraińskim projekcie edukacyjnym Kuźnia Młodych Artystów.

– Uczymy uczestników, w jaki sposób współpracować w międzynarodowej grupie, jak rozwiązywać konflikty, jak ze sobą rozmawiać – mówi Anna Rzym, koordynator projektu. – Dzieci mają do wyboru m.in. zajęcia taneczne, cyrkowe i plastyczne. Ale to, co robią, nie jest dla nas aż tak istotne. Ważny jest sam proces. Chcemy im przekazać, że język nie jest barierą. Nie musimy go znać, by się razem bawić. Chciałabym, aby te dzieci czuły się pewnie, uwierzyły w swoje możliwości. Żeby nie czekały, aż ktoś za nie zdecyduje, co mają robić, ale aby same były w stanie powiedzieć, czego chcą, w czym są dobre, i umiały to zrealizować. Grupa łączy nie tylko różne narody, ale i środowiska. Są w niej dzieci z wsi i miast, z domów bogatych i biednych. Nikt nie dominuje. – Dla nas istotą jest spotkanie – przekonuje Anna Rzym. – Nie spotykam tu Niemca czy Ukraińca, ale konkretną osobę: Jasim, Olgę, Hanię. Kiedy chcę być z kimś i spędzić z nim czas, wtedy pochodzenie nie jest istotne. W ramach projektu odbyło się wiele warsztatów i zajęć, które pozwalały dzieciom odkryć swoje talenty i dalej je rozwijać. Należały do nich: cyrk, fotografia, taniec, zajęcia artystyczne i majsterkowanie. W programie znalazły się również gry zespołowe i wycieczki do Świdnicy i Wrocławia. Fundacja „Krzyżowa” realizuje około 100 projektów rocznie. Wiele z nich to akcje historyczne, integracyjne, ale także ekologiczne. Dominują szkolne wymiany polsko-niemieckie i polsko-niemiecko-ukraińskie. W czasie II wojny światowej w Krzyżowej, w posiadłości rodziny von Moltke, spotykała się antyhitlerowska grupa opozycyjna, nazwana później Kręgiem z Krzyżowej. Pracowała ona nad planami odnowienia demokratycznych i opartych na chrześcijańskich wartościach moralnych Niemiec i Europy. W 1989 r., kilka dni po upadku muru berlińskiego, w Krzyżowej odbyła się polsko-niemiecka Msza Pojednania z udziałem premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Helmuta Kohla. Dziedzictwo pojednania i sprzeciwu wobec totalitaryzmów stało się w Krzyżowej symbolem europejskiego porozumienia w podwójnym znaczeniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama