Nowy numer 43/2020 Archiwum

Festiwal na granicy

W Kudowie-Zdroju i sąsiadującym z nim czeskim Nachodzie odbywa się II Festival CZ_PL.

Inicjatorem Festiwalu CZ_PL jest Paweł Królikowski, znany i lubiany aktor i reżyser. - Wierzę, że wspólną kulturalną zabawą i dobrze zaśpiewaną piosenką można połączyć dwa bliskie narody, tak aby chciały się bardziej polubić oraz intensywniej ze sobą współpracować - mówi Paweł Królikowski.

Hasłem przewodnim tegorocznego Festival CZ_PL jest tytuł znanego utworu noblisty Boba Dylana "Times they are changing", który w Polsce śpiewała Maryla Rodowicz, a w Czechach - Marta Kubisova i Helena Vondrackova.

Taki tytuł nosi też Koncert Galowy, w finale którego ta właśnie pieśń połączy wykonawców i siedzących na widowni Polaków i Czechów.

W programie festiwalu są także plenery malarskie i fotograficzne, wystawy, pokazy filmowe. Dla aktywnych był Kulturalny Rajd Rowerowy oraz sparring Nordic a Slavic Walking, a dla dzieci spotkania artystyczne przeprowadzone przez animatorów z Czech i Polski.

Przede wszystkim była zaś muzyka i piosenka. W piątek 28 lipca odbył się koncert konkursowy dla czeskich i polskich wokalistów oraz zespołów. Otworzyła go laureatka ubiegłorocznego konkursu Oliwia Łuszczyńska utworem Raduzy „Studeny Nohy”. Polscy wokaliści śpiewali piosenki czeskie, a czescy polskie.

Wieczorem odbyła się Gitarowa Noc Miłości. Impreza poświęcona pamięci oraz przyjaźni Vaclava Havla i Jacka Kuronia. W Amfiteatrze Zdrojowym można było usłyszeć ulubione utwory Havla - "Imagine" Johna Lennona i "Perfect Day" Lou Reeda (przyjaciela Havla) oraz "Wind of Change" (Scorpions) i Jacka Kuronia - przeboje Seweryna Krajewskiego i Czerwonych Gitar.

Dzisiaj (sobota 29 lipca) zakończenie festiwalu.

O godz. 17.00 w kudowskim kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego rozpocznie się koncert organowy wraz z recytacją poezji miłosnej. Koncert w wykonaniu artystów polskich i czeskich z okolic Kudowy-Zdroju i Nachodu. Następnie odbędzie się spotkanie z ks. Jarosławem Nitkiewiczem, proboszczem parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Lewinie Kłodzkim.

O 19.00 rozpoczyna się Wielki Koncert Galowy. Sparring Dialog Koncert w Teatrze “Pod Blachą” w Parku Zdrojowym pt. „TIMES THEY ARE A CHANGING – CZAS WSZYSTKO ZMIENIA.”

Między 20.00 a 20.30 odbędzie się występ trzech laureatów koncertu konkursowego, wręczenie nagród przez Burmistrza Miasta Kudowa Zdrój oraz Ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce.

Całość zakończy się koncertem galowym, który ma potrwać do 22.30. Wystąpią m.in.: Helena Vondrackova, Tercet czyli Kwartet, Renata Przemyk, Gabi Gold, Paweł Domagała i Artur Chamski.

Festiwal na granicy   Większość koncertów odbywa się w Parku Zdrojowym. Mirosław Jarosz /Foto Gość Festiwal na granicy   Paweł Królikowski i Piotr Maziarz, Burmistrz Kudowy-Zdroju są inicjatorami festiwalu. Mirosław Jarosz /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama