Setki pielgrzymów za pomocą portali społecznościowych podzieliło się radością spotkania z Jasnogórską Panią. Jej powierzyli intencje, które nieśli przez ponad 250 km.
Po raz 14. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę dotarła do celu. Na wałach jasnogórskich do pieszych pielgrzymów tradycyjnie dołączyli autokarowi, by wspólnie przejść ostatni odcinek i uczestniczyć we Mszy św., której przewodniczył bp Ignacy Dec. Wcześniej jednak biskupowi przedstawiono grupy, ale i służby pielgrzymkowe. Dopiero w ostatnim dniu okazało się, że najmłodszym pielgrzymem nie jest 2-letni Piotruś, a inne 11-miesięczne dziecko.
- To, co było przedmiotem pragnień, to, co było zapowiadane na szlaku pielgrzymim w ciągu kilkunastu dni, staje się w tej chwili rzeczywistością. Jesteśmy przy osiągniętym celu. Możemy własnymi oczyma spoglądać w oczy naszej Matki i wierzymy, odczuwamy to, że Maryja z tego obrazu świętego spogląda na nas swoimi oczyma wrażliwymi, miłującymi i cieszy się każdą i każdym z nas - mówił w homilii bp Ignacy Dec.
Pątnicy przynieśli Madonnie w tym roku nie tylko swoje i innych intencje, ale zgodnie z hasłem tegorocznej pielgrzymki również samych siebie. - Wasze hasło nawiązuje do osoby św. Jana Pawła II, gdzie tu, przy ołtarzu Matki Bożej, możemy zauważyć ten przestrzelony pas i różę, którą ofiarował na Jasnej Górze. To zaufanie, zawierzenie Matce Bożej pomagało jemu i wielu świętym, i Polakom w różnych momentach: słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, Maksymilianowi Kolbe i wielu innym. Oni zaufali, zawierzyli się Matce Bożej i myślę, że każdy pielgrzym jasnogórski, który tu przybywa, przybywa z intencją zawierzenia, aby usłyszeć ponownie te słowa, które Maryja kieruje w Kanie Galilejskiej do sług, czyli do nas: "Uczyńcie, co mój Syn wam powie".
Charakter maryjny pielgrzymki organizatorzy tłumaczą wyjątkowym rokiem 100. rocznicy objawień w Fatimie i 300. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. To również w diecezji świdnickiej rok koronacji obrazu Pani w słońcu, znajdującego się w katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława w mieście biskupim.