Po latach przygotowań, prac remontowych i adaptacyjnych w Muzeum Papiernictwa uruchomiono nowe wystawy stałe - "Polski pieniądz papierowy" i "Sztuka papieru".
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju mieści się w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym, którego powstanie datuje się na 1605 r. Unikatowa papiernia tworzy bezcenny w skali Europy zabytek techniki, który w 2011 r. uzyskał status pomnika historii.
Niedawno w budynku dawnej suszarni papieru otworzono dla zwiedzających dwie nowe sale wystawowe oraz specjalnie zaprojektowaną salę edukacyjną.
Pierwsza z wystaw to "Pieniądz papierowy w Polsce". Nie jest ona jedynie klasycznym pokazywaniem eksponatów w gablotach, a całym multimedialnym systemem, dzięki któremu prześledzimy całą historię polskich banknotów - od najstarszych, wydanych w czasach insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku, do tych najnowszych, świeżo zmodernizowanych przez NBP.
- Na wystawie pokazujemy piękno naszych banknotów, ich znaczenie dla gospodarki kraju i dla każdego z nas - mówi Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. - Pokazujemy zabezpieczenia, by zwiedzający mogli je lepiej rozróżniać. Mamy ciekawostkę - zwiedzający mogą z kieszeni wyjąć swoje banknoty i sprawdzić elementy zabezpieczeń. Chodzi o to, by można było czegoś nowego się nauczyć.
Drugą z nowych ekspozycji jest wystawa "Sztuka papieru". Od wieków papier był nośnikiem dzieł sztuki. Artyści na papierze pisali, rysowali, malowali. Kompozytorzy spisywali partytury utworów muzycznych. Obecnie coraz częściej "podłożem" wykorzystywanym przez artystów są ekrany komputerów lub tabletów. Pomimo to papier nie utracił znaczenia dla sztuki, lecz zyskały nowe formy artystyczne. Zamiast być podłożem, coraz chętniej wykorzystywany jest jako materiał do tworzenia dzieł. Czerpalnia dusznickiej papierni coraz częściej wykorzystywana jest jako pracownia artystyczna, w której powstają liczne prace, a dawna suszarnia stała się galerią, w której prezentowane będą papierowe dzieła sztuki.
Zestaw prac będzie co kilka miesięcy zmieniany, umożliwiając zaprezentowanie publiczności kolejnych interesujących autorów. Działalność galerii inauguruje wystawa zatytułowana "Polifonia". Umieszczono na niej dzieła stworzone przez artystki trzech pokoleń: prof. Ewę Latkowską-Żychską, dr hab. Magdalenę Soboń i Barbarę Mydlak. Choć wszystkie autorki stworzyły swoje prace z papieru lub surowców papierowych, każda zrobiła to w inny sposób. "Polifonia" pokazuje więc szerokie możliwości papieru, który w sztuce awansował ze zwykłego nośnika prac artystycznych do roli tworzywa, z którego dzieła powstają.
Muzeum stosuje technikę "dotknąć i zrobić coś". Od wielu lat prowadzi warsztaty czerpania papieru. Zwiedzający, oprócz tego, że zobaczą, jak się robi papier, mogą własnoręcznie go wyprodukować i - co ważne - zabrać ze sobą. To właśnie jest jednym z powodów sukcesu dusznickiego muzeum, które odwiedzane jest rocznie przez ok. 70 tys. zwiedzających.