Nowy numer 46/2018 Archiwum

Szykuje się święto rycerstwa

Do Strzegomia na niecodzienne poznawanie historii średniowiecza zaprasza tamtejsze Bractwo Rycerskie Joannitów.

6. Turniej Rycerski odbędzie się w dniach od 18 do 20 sierpnia. Już jutro od 15.00 zaczną do Strzegomia przybywać Bractwa Rycerskie z różnych zakątków Polski i rozbijać swe obozowiska.

Główna część wydarzeń rozpocznie się w sobotę 19 sierpnia o 10.00 powitaniem Bractw. O 10.30 Bractwa Rycerskie przemaszerują z Parku Miejskiego do Rynku, gdzie odbędzie się prezentacja strojów i uzbrojenia. Kolejne turnieje odbędą się w następujących godzinach: 11.30 - turniej łuczniczy; 13.00 - turniej bojowy rycerzy wczesnego średniowiecza; 14.30 - turniej bojowy rycerzy późnego średniowiecza.

Przez cały czas w parku Miejskim, aż do godziny 17.00 turniejom będą towarzyszyć zabawy plebejskie. W programie: gry i zabawy dla dzieci, przejażdżki kucykiem, rzut oszczepem, siłowanie na rękę i mały turniej gier średniowiecznych (szachy, warcaby, kości). Ok. 22.00 mają się odbyć pokazy z ogniami.

Nie mniej ważna będzie niedziela 20 sierpnia. O 10.00 wszystkie bractwa spotkają się w bazylice na Mszy św. Po niej ok. 11.30 na placu przy bazylice odbędzie się finał turnieju bojowego. Później będzie można jeszcze uczestniczyć w warsztatach rzeźbiarstwa, a także w prelekcji o historii Zakonie Szpitalników św. Jana z Jerozolimy.

Zakon św. Jana to zakon rycerski. Rycerze św. Jana popularnie zwani Joannitami pojawili się w Strzegomiu na przełomie XII i XIII w. W tamtym czasie ich całe siły militarne zgromadzone były w Ziemi Świętej, a po zdobyciu Akki w 1291 roku na wyspach Morza Śródziemnego.

Joannici określani są mianem szpitalników. Taka była bowiem ich funkcja na terenach Europy kontynentalnej, w myśl ich zawołania "Tuitio fidei et obsequium pauperum", tj. „Bronić wiary i służyć potrzebującym”. To była główna funkcja zakonu zanim, za Wielkiego Mistrza Rajmunda de Puy, oficjalnie zgromadzenie stało się zakonem rycerskim .

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy