Nowy numer 46/2018 Archiwum

Podzielmy się chlebem

Podczas gminnych dożynek biskup Ignacy Dec podziękował za tegoroczne zbiory.

Biskup w homilii nawiązał do skarcenia przez Jezusa św. Piotra, który nie chciał przyjąć męki i śmierci, które czekają na Jezusa. – Dla nas to również ważne wskazanie, bo Piotr nie był pierwszym i ostatnim z ludzi, którzy chcieli poprawiać Pana Boga, zamieniać Jego plany na swoje. Dziś też mamy takich ludzi – mówił, wskazując na unikanie praw Bożych we współczesnym świecie, które zwykle źle się kończy.

Zwrócił uwagę przy tej okazji na rolników, którzy każdego roku dziękują Bogu za plony. – Nim przeżyjemy tradycyjne misterium chleba, chcemy i my Bogu podziękować w czasie tej Eucharystii za nowy chleb, za żywność, która będzie podtrzymywać życie. Dlaczego mamy dziękować Bogu, a nie tylko rolnikom? Bo to Bóg daje nam zdrowie i siły do pracy. To od Niego zależą także warunki pogodowe. Poprzez media dowiedzieliśmy się o wielkim spustoszeniu, jakie uczyniły huragany w części naszego kraju. Chcemy solidarnie pomagać tym, którzy nierzadko stracili wszystko – zaznaczył bp Ignacy, który po homilii poświęcił wieńce dożynkowe. O pomocy mówiła również w swoim wystąpieniu Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica. – Trudno nie wspomnieć o mieszkańcach Pomorza i Kujaw, którym huragan nie tylko zniszczył plony, ale pozbawił wiele rodzin dachu nad głową. Będziemy się z nimi dzielić, bo nie mogą z tą tragedią być zostawieni sami sobie – dodała. Do wspólnego dziękczynienia za plony zaprosiła nie tylko lokalne władze Świdnicy i okolic, ale także minister edukacji Annę Zalewską oraz posłów i posłanki z regionu. Ci szczególni goście wraz z bp. Ignacym po zakończeniu Mszy św. przejechali przyozdobionymi wozami na miejsca dalszych obchodów. Tak po okolicznościowych przemówieniach odprawiono tradycyjne misterium chleba, w czasie którego wójt gminy i biskup świdnicki pokroili chleb i podzielili się nim z zebranymi. Zabawa i degustacja lokalnych produktów trwała do wieczora. Przybyłych nie zraziły chłód i przelotne deszcze.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy