Nowy numer 46/2018 Archiwum

Wierni imieniu Maryi

Wtorkowe Msze św. o godz. 9 w katedrze świdnickiej to czas poświęcony Pani w słońcu. Często pojawia się na nich sam biskup Ignacy Dec.

Nie inaczej było tym razem. Biskup diecezjalny nie tylko przewodniczył liturgii przy ołtarzu Matki Bożej Świdnickiej i wygłosił homilię, ale również poprowadził nabożeństwo różańcowe po jej zakończeniu wraz z odczytaniem intencji, które przez cały tydzień trafiają do skarbony znajdującej się w kaplicy Pani w słońcu.

- Dzisiaj chcemy wspomnieć to wydarzenie, które miało miejsce w XVII w. i wpisuje się w tematykę dzisiejszej Ewangelii. Europa, gdy została zagrożona przez nawałnicę turecką stanęła do modlitwy. Ówczesny papież, ojciec święty Innocenty XI wezwał kraje chrześcijańskie do modlitwy. Prosił też ówczesnego króla Polski, Jana III Sobieskiego o pomoc. Podobną prośbę wysłał do znanego jako stratega wojskowego króla cesarz austriacki. Podjęcie decyzji o wyruszeniu na odsiecz nie było łatwe, ponieważ Polska była osłabiona wojnami, a skarbiec był pusty - mówił w homilii bp Ignacy, przypominając okoliczności rozszerzenia kultu imienia Maryi na całą Europę.

W kaplicy Matki Bożej świdnickiej odbywają się codziennie nabożeństwa różańcowe, a trzy razy w tygodniu jest tu odprawiana Msza św.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy