Nowy numer 41/2018 Archiwum

Roztańczeni, roześmiani, rozmodleni

Nawet kapryśna pogoda nie odstraszyła ponad 2000 młodych ludzi. Pierwszy festiwal „Light for life” przeszedł do historii jako udane rozświetlenie dotychczasowego wrześniowego spotkania w Wambierzycach.

Dziś próbuje się rozdzielić Kościół od Chrystusa. Niektórzy mówią: Chrystus tak, Kościół nie. A przypomnijmy sobie sytuację Szawła pod Damaszkiem, jego przeobrażenie w Pawła dzięki Chrystusowi. Jezus powiedział mu wówczas „dlaczego mnie prześladujesz?”. Mówił o Kościele, bo się z nim utożsamił, pozwolił, by był Jego Mistycznym Ciałem. I dziś tak jest. Atakowanie Kościoła jest atakiem na Chrystusa – mówił w homilii bp Ignacy Dec.

Zdecydował się również na świadectwo ze swojego życia, wspominając czasy wyboru drogi życiowej. – Kiedy byłem w waszym wieku, i gdy wybierałem powołanie, pytali mnie: „Po co ty, Dec, wybierasz się do kapłaństwa? Kapłaństwo nie ma przyszłości. Dajcie sobie spokój. Co wyście nienormalni, że wam się dziewczyny nie podobają? Nie chcesz założyć rodziny, mieć piękną żonę i dzieci? – wspominał. O swoim nawróceniu, podobnym do tego Szawłowego, opowiadał Dobromir Mak Makowski, który przyjechał na festiwal ze swoją żoną i dziećmi. – Kiedy tutaj przywitał mnie ks. Rafał Masztalerz słowami „Dobromir jest pedagogiem”, przypomniałem sobie, jak w dzieciństwie, kiedy miałem 7–8 lat, ludzie mówili o mnie, że Dobromir jest dzieckiem prostytutki i alkoholika, że jest zakałą społeczeństwa, że jestem przegranym chłopakiem. I nawet nie wiem, kiedy to się stało, że Pan Bóg odwrócił te role. Dziś przyjeżdżam mimo braku słońca i chcę ci powiedzieć, że Pan Bóg mimo tych chmur, mimo kropel deszczu może rozjaśnić życie człowieka – mówił nawrócony raper. Byli też inni, którzy pokazywali na zorganizowanych strefach, że Bóg jest „światłem życia”. Droga Krzyżowa przygotowana przez Duszpasterstwo Młodzieży Katharsis pozwoliła przez chwilę zatrzymać się nad słabościami, z którymi każdy z uczestników musi się zmierzyć. Wszystko to sprawiło, że radości i siły walki z przeciwnościami nie udało się zatrzymać w namiotach czy na przygotowanej scenie, lecz rozlały się one po całym terenie wambierzyckiej bazyliki, kulminując się na ostatnim z punktów – koncercie zespołu „niemaGotu”. Pokorni, zwyczajni muzycy porwali publiczność do tańca i modlitwy śpiewem. Niektórzy mieli nawet okazję wraz z zespołem zaprezentować swoje umiejętności wokalne na scenie. Młodzi mimo przelotnych opadów deszczu pozostali do samego końca.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy