Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ambona będzie jak nowa

Bazylika mniejsza w Bardzie dostała dotację na kolejne renowacje.

Do tej pory udało się przeprowadzić konserwację figurki Matki Bożej Bardzkiej. Ta najstarsza spośród odkrytych do tej rzeźb maryjnych.

Ambona jest drugim najstarszym elementem wyposażenia kościoła. Jest ona bardzo zniszczona. Widać na niej uszkodzenia mechaniczne, spękania drewna, rozstępy, ślady po drewnojadach.

- Tegoroczny etap prac obejmuje konserwację kosza i balustrady ambony, w tym m.in. elementów snycerskich złoconych i powierzchni marmoryzowanych. Zamontowane zostaną rzeźby, których konserwację przeprowadzono w ubiegłym roku oraz złocone elementy snycerskie, przy których jeszcze pracujemy - mówi Maria Lelek-Pietrzak, której firma zajmuje się odrestaurowaniem zniszczonych elementów.

- Hasło naszego miasta brzmi: „Bardo - miasto cudów!”, przez co nasza gmina jest nierozerwalnie związana z Kościołem lokalnym. Jeżeli chcemy wiązać nasze miasto z bazyliką, musimy też o nią dbać - mówi Marta Ptasińska, kierownik Referatu Rozwoju i Promocji Urzędu Miasta i Gminy Bardo..

Bazylika w Bardzie zyskała w tym roku trzy dofinansowania. Największe - 130 tys. zł - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na renowację ołtarza. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego dał 30 tys. zł na renowację ambony, a Urząd Miasta i Gminy Bardo - 50 tys. zł na ten sam cel.

- Chcemy, aby docelowo wszystkie elementy, nad którymi pracujemy, były utrzymane w tej samej konwencji i stanowiły harmonijną całość - mówi proboszcz i kustosz o. Mirosław Grakowicz CSsR.

Prace renowacyjne mają zakończyć się w połowie listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama