Nowy numer 49/2018 Archiwum

Meksykanin i księża

– Nie przyszedłem pouczać, ale świadczyć o tym, co zobaczyłem, usłyszałem i czego doświadczyłem. Nie bójcie się nauczania świeckiego Meksykanina – wyjaśniał ewangelizator José Prado Flores 50 księżom, którzy uczestniczyli w rekolekcjach.

Ewangelizator dodał, że jeżeli Pan Bóg zadziałał tak mocno w nim, to ma nadzieję, że zadziała tak samo w tych, którzy go słuchają. José Prado Flores, który 12 października w Wambierzycach prowadził rekolekcje dla kapłanów, powiedział też o swoim spotkaniu z Bogiem.

– Najtrudniej jest nawrócić faryzeusza, a ja przez lata nim byłem – człowiekiem dumnym, pewnym siebie. Zawsze myślałem, że to ja jestem w centrum. Ale pewnego dnia Pan Bóg zmiłował się nade mną i to był dzień mojego nawrócenia. Okazało się, że nie byłem dotychczas tak wierny i prawy, jak myślałem. Stałem się wolny w tym, co robię, dzięki Ewangelii według św. Jana. Wcześniej nie mogłem znaleźć tej radości przez całe moje życie – zwierzał się José. Tematem dalszej konferencji było słowo Boże. – Bóg chce zbawić wierzących przez głoszenie kerygmatu. To jest jego cel. A my, widząc, że kerygmat jest tak prosty, a my tak dobrze przygotowani – chcemy poprawić kerygmat. Dla nas brakuje w nim tego czy tamtego. Później trudno w tym znaleźć Jezusa. A to On powinien być podstawą, na której można budować – mówił. Posługując się też przykładami z Pisma Świętego, pokazywał, w jaki sposób należy głosić słowo Boże. Podobny ton miały również wystąpienia drugiego z prowadzących – ks. Artura Godnarskiego, który przyjechał do Wambierzyc wraz ze Wspólnotą św. Tymoteusza. W powrocie do Słowa widzi on jedyną szansę zobaczenia prawdziwego Kościoła. – To prawda, że Kościół ma ogromną Tradycję, że mamy całe tony wyprodukowanych dokumentów. To wszystko jest naszym dziedzictwem, to wszystko jest naszym bogactwem. Ale wciąż pozostaje w nas pytanie – gdzie uczysz się Kościoła? Jeśli bowiem nauczysz się Kościoła bez Ducha Świętego, bez słowa Bożego, wówczas pozostanie bezduszna instytucja, w której drogą życia staje się kariera – przekonywał ks. Artur. Drugiego dnia rekolekcji – 13 października – podobny apel usłyszały siostry zakonne. Tym razem jednak prowadzący pokazali w Biblii wzorce kobiet, które trwały przy Bogu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy