Po raz szósty w Świdnicy zorganizowano dwa koncerty zaduszne prezentujące muzykę cerkiewną.
Tym razem zaproszono do współpracy Chór Kameralny Cappella Musicae Antiquae Orientalis, który powstał w 1984 roku z inicjatywy absolwenta Konserwatorium im.P.Czajkowskiego w Moskwie - prof. dr Leona Zaborowskiego, profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Skupiając przedstawicieli różnych środowisk i pokoleń, ten poznański zespół specjalizuje się w muzyce cerkiewnej mistrzów rosyjskich XVIII-XX wieku (D.Bortnianski, M.Bieriezowski, A.Archangielski, M. Ippolitow-Iwanow, P.Czajkowski, S.Rachmaninow, P. Czesnokow).
Założyciel do dziś wraz z małżonką współtworzą chór, zapraszając do śpiewania nie tylko absolwentów Akademii Muzycznej w Poznaniu, ale i muzyków z całej Polski.
- Na ten koncert obraliśmy strategię doboru utworów z repertuaru tzw. pięknego, bowiem trzeba wiedzieć, że nie wszystkie śpiewy są wykorzystywane na co dzień w cerkwi. Część z nich jest przeznaczona jedynie na najważniejsze święta lub występy artystyczne - zapowiadała żona założyciela.
Chór jest wielokrotnym zdobywcą nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach i festiwalach chóralnych (m.in. dwa razy został laureatem I Nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce).
W ciągu 25 lat działalności Cappella dała ponad 430 koncertów w kraju i za granicą. Zespół wyjeżdżał na tournee artystyczne m. in. do Rosji, Włoch, Watykanu, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Francji, Grecji i innych krajów Europy.
Jednym z najciekawszych sukcesów chóru, którym pochwalili się na koncercie w Świdnicy, była współpraca z Teatrem Wielkim w Łodzi przy operze Musorgskiego „Borys Godunow”.
A oto próbka występu, jaki przygotowali dla mieszkańców Świdnicy w cerkwii św. Mikołaja 2 listopada i w kościele pw. Krzyża św. 3 listopada.
Koncert w cerkwii św. Mikołaja w Świdnicy - cz. 1
Przemysław Pojasek
Koncert w cerkwii św. Mikołaja - cz. 2
Przemysław Pojasek