Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dobrzy jak chleb

Po 17 latach działalności doczekali się drugiego domu pomocy społecznej. Tym razem dla bezdomnych kobiet i osób niepełnosprawnych.

Pomysł stworzenia takiego miejsca powstał sześć lat temu, kiedy do prowadzonego przez towarzystwo domu dla bezdomnych zaczęły przychodzić pierwsze kobiety. – Początkowo nie było z nimi problemu, ale później okazało się, że prowokują mężczyzn i powstaje wiele sytuacji konfliktowych. Potem doszły jeszcze problemy z osobami niepełnosprawnymi, które potrzebowały lepszej opieki. I stał się cud za sprawą naszego patrona – udało się w sześć lat stworzyć takie miejsce – wyjaśnia Gabriela Kowalczyk, prezes grupy.

O świętym patronie wspominał również biskup w czasie homilii na Mszy św. rozpoczynającej wydarzenie. – Chcemy zauważyć, że to na Bracie Albercie czytelnie wypełniły się słowa Pana Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: „Kto się poniża, będzie wywyższony”. Brat Albert się poniżył, zszedł z piedestału ludzi sztuki, by stanąć pośrodku nędzarzy. Dlatego został wywyższony. Gdyby tego nie zrobił, dziś nie byłby tak dobrze wspominany. Może w świecie artystów byłby zapisany, ale nie wiadomo, czy kogoś by fascynował – mówił bp Ignacy Dec w czasie Mszy św. 5 listopada w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Opowiadał też o działalności Brata Alberta wśród bezdomnych, zwracając szczególną uwagę na stworzone przez niego domy pomocy. – Założył w Krakowie ogrzewalnię dla bezdomnych, a później podobne dwa domy we Lwowie. W 1888 r. powołał zgromadzenie zakonne albertynów, a trzy lata później – zgromadzenie albertynek. W całym swoim życiu stworzył ponad 20 przytulisk dla biednych w większych miastach, a ponadto domy dla bezdomnych dzieci, starców i chorych – przypomniał biskup Ignacy. Wyraził też radość, że również w stolicy, dzięki działalności towarzystwa, powstał już drugi dom, w którym mogą znaleźć swoje miejsce ludzie wykluczeni przez innych. Po Mszy św. poświęcił nowo wybudowany dom przy ul. Brata Alberta. – To wielkie dzieło wieńczące rok tego świętego, który rozpoczął się dokładnie w 100. rocznicę jego narodzin dla nieba. Mam nadzieję, że święty patron będzie wspierał dalsze działania towarzystwa i pomoże im stawać się dobrymi jak chleb – dziękował hierarcha.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama