Nowy numer 48/2020 Archiwum

Magiczne myślenie o relacjach przejdź do galerii

Jak żyć w zgodzie ze sobą? Czy można być z kimś w relacji, a jednocześnie czuć się samotnym? Na te i inne pytania odpowiadał ks. Bogusław Szpakowski SAC, podczas pierwszej sesji formacyjnej o podłożu psychoterapeutycznym w pallotyńskim Domu Rekolekcyjnym w Ząbkowicach Śląskich.

Od 10 do 12 listopada ok. 30 osób  z całej Polski zgromadziło się na trzydniowej sesji formacyjnej pt. "Bliskość, która leczy", prowadzonej przez ks. Bogusława Szpakowskiego, na co dzień pracującego jako psychoterapeuta.

- Temat tej sesji ma swoje podłoże w moim doświadczeniu terapeutyczne. Sama natura psychoterapii to pomoc innym przez kontakt m.in. po to, żeby poprawić jakość życia, funkcjonowanie, relacje. Również z własnego doświadczenia widzę, jak relacje międzyludzkie wpływają na kształtowanie się osobowości. Dziś możemy zauważyć dużą atomizację społeczną. Preferowany jest model zupełnej niezależności i mocnej siły przebicia, który często wiąże się z indywidualizmem i samotnością. W gruncie rzeczy z trudnością w nawiązaniu relacji - tłumaczy ks. Bogusław Szpakowski.

Ksiądz zwracał również uwagę na to, że w dzisiejszym świecie panuje mylne przekonanie, że relacje tworzą się i istnieją same, praktycznie bez naszego udziału.

- Zdarza się tak, że niektórzy ludzie myślą, że relacja tworzy się sama, że to się samo dzieje. Wydaje im się, że istnieją jakieś wewnętrzne siły, które sprawiają, że relacja im się udaje albo nie. Jest to dość magiczne myślenie. Ważne jest, żeby podjąć refleksję i gromadzić różne doświadczenia na temat tego, jak relacje budować, jak je pielęgnować i jak doświadczać bliskości w relacjach - dodaje ksiądz terapeuta.

Niektórzy przyjechali do Ząbkowic, bo znaleźli informację w internecie, inni z polecenia, jak Agnieszka i Mateusz, para narzeczonych studiująca we Wrocławiu.

- Moja bliska przyjaciółka poleciła mi to miejsce. Ona przyjeżdża tu na rekolekcje w ciszy i tu też mieliśmy jeden taki dzień, co bardzo nam się spodobało. Podczas tych wykładów dowiedzieliśmy się przede wszystkim, jak dbać o relacje, co na udane relacje wpływa. Myślę, że taka wiedza bardzo mi się przyda w przyszłości, w rodzinie i w pracy, bo pracuję jako pedagog - mówiła Agnieszka.

- Dowiedzieliśmy się, że żeby stworzyć dobrą relację ze sobą, musimy dbać o to, żeby spędzać ze sobą jak najwięcej czasu. Musimy też pamiętać o tym, że mężczyzna i kobieta, którzy są ze sobą w związku, różnią się od siebie. Ale przede wszystkim musimy się kochać. Miłość to recepta na wszystko, bo potrafi rozwiązać sytuacje, które z pozoru wydają się nie do rozwiązania - dodaje Mateusz.

- Myślę, że gdybyśmy wcześniej nabyli takiej wiedzy jak dziś, podczas wychowywania dzieci podjęlibyśmy zupełnie inne decyzje. Często jako rodzice próbujemy narzucić swoim dzieciom nasz sposób postępowania, który nie daje im miejsca na indywidualność. W wyniku tego dziecko może się zamknąć w sobie i nie posiadać własnego zdania - opowiada Beata Stępień, uczestniczka sesji, która przyjechała razem z mężem.

Kolejna sesja formacyjna będzie związana z tematyką seksualności i duchowości. Odbędzie się ona za rok w drugi weekend listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama