Nowy numer 2/2021 Archiwum

Świętowali 3 dni przejdź do galerii

W parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu postanowili w nietypowy sposób świętować odpust parafialny.

Pierwszy raz parafianie świętowali przez trzy dni. - Nasze triduum jest nawiązaniem do triduum paschalnego, najważniejszego święta w Kościele. Chciałem, aby odpust parafialny również był tak uroczyście świętowany przez trzy dni. Chciałem pokazać, że to też jest ważny dzień w naszej parafii, więc czułem taką potrzebę - mówi ks. Krzysztof Iwaniszyn, proboszcz parafii.

Świętowanie rozpoczęło się w piątek 25 listopada Mszą św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat Marek Korgul, wikariusz biskupi ds. katechezy. Zwrócił on uwagę zgromadzonych na to jak ważne jest wychowanie dzieci, które w dzisiejszych czasach nie odbywa się tylko przez rodziców.

- Dziś mamy cztery zasadnicze ośrodki wychowania dzieci. Podczas Soboru Watykańskiego II, w którym w deklaracji o wychowaniu przeczytamy: rodzice, ponieważ dali życie dzieciom, muszą być uznani za pierwszych i głównych wychowawców. Jest to ich podstawowe i niezbywalne prawo, ale też obowiązek. Prawo, to znaczy, że nikt nie może rodzica z tego wyręczyć ani zastąpić. Rodzic to czyni tak jak potrafi. (…) Drugim ośrodkiem wychowania jest szkoła i tu nauczyciele, wychowawcy muszą wykazać się ogromną wrażliwością sumienia. Nie mogą wbrew rodzicom wychowywać dzieci, ale muszą być we współpracy z rodzicami. W końcu Kościół jako trzeci, nazywany matką i wychowawczynią. Tu sam Pan Bóg nas poucza i mówi, co powinniśmy robić, o co zabiegać. Współpraca tych trzech właśnie tzw. instytucji wychowawczych jest konieczna, byśmy mogli być spokojni, że dzieci i młodzież wyrosną na dobrych ludzi. Nie zapominajmy również o internecie. Dziś każdy może sobie wszystko wyszukać i każdy staje się ekspertem w jakiejś dziedzinie. Musimy być czujni, co oglądają nasze dzieci i gdzie szukają informacji - tłumaczył ks. Korgul.

We Mszy św. uczestniczyły dzieci, młodzież i nauczyciele oraz ich rodzice. W kolejnych dniach odbyły się także Msze św., na których pojawili się księża goście. Pierwszego dnia gościem był ks. Marek Babuśka, a drugiego ks. Krzysztof Herbut. W czasie odpustu sprawowana była także Eucharystia w intencji ks. prałata Jerzego Czernala z okazjo jego urodzin.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama