Fundacja Katolicka Inicjatywa Berit wraz z Caritas Diecezji Świdnickiej zorganizowali dla młodzieży warsztaty, w których nie tylko nauczyli ją teorii wolontariatu, ale również praktycznych umiejętności.
W siedzibie świdnickiej Caritas 7 grudnia grupa kilkudziesięciu osób ze szkół w Jugowicach, Głuszycy, Bożkowa i Świdnicy wzięła udział w warsztatach dotyczących posługi wolontariuszy.
W części teoretycznej ks. Daniel Rydz przedstawił młodym najważniejsze pojęcia dotyczące tej dziedziny i rozróżnienia, jakie się dziś dokonuje. – Wolontariat jest dziś bardzo modny, choć jego początki sięgają dawnych czasów. Pierwszy dokument mówiący o tej formie pomocy na ziemiach polskich pochodzi z XII w. z Wrocławia. Wówczas siostry zakonne udzielały posiłków osobom bezdomnych. Dziś już nie tylko siostry pomagają innym. Statystyki pokazują, że 20 proc. Polaków poświęca swój czas na pracę w organizacjach pozarządowych, fundacjach i innych instytucjach udzielających się społecznie - wyjaśniał ks. Daniel.
Okazało się, że większość przybyłych do Caritas młodych już wcześniej udzielała się w szkolnych grupach charytatywnych, ksiądz więc postanowił usystematyzować ich wiedzę, przedstawiając rodzaje wolontariatu, wśród których wyróżnił akcyjny (dotyczący krótkiego czasu działania) i długoterminowy (trwający zwykle kilka miesięcy, a nawet lat).
Po części teoretycznej przyszedł czas na zdobycie praktycznych umiejętności. Spotkanie z osobami bezdomnymi, chorymi w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym czy kurs pierwszej pomocy pokazały młodym wolontariuszom, jak ważne jest zaangażowanie w tę formę pomocy społecznej.
Uczniowie przybyli na spotkanie mogli się również pochwalić swoimi dziełami. Wśród nich najczęściej wymieniano zbiórkę nakrętek, odwiedziny w domach pomocy czy zaangażowanie w ogólnopolskie akcje, jak Szlachetna Paczka.