Nowy numer 2/2019 Archiwum

Któż jak Bóg?

Do uczenia się odpowiadania na to pytanie zachęcał w świdnickim kościele pw. Krzyża Świętego michalita o. Robert Ryndak.

Ojciec przypomniał, że nie jest w tym kościele pierwszy raz, bo jego kazania o św. Michale Archaniele mają charakter cykliczny. – Bardzo się cieszę, że znów możemy się spotkać w tej świątyni. To tutaj chcemy uczyć się mówić: któż jak Bóg? I choć stosunkowo łatwo jest te słowa wypowiedzieć, to jednak bardzo trudno jest to potwierdzić naszymi czynami, uczynkami. Potrzebujemy pomocy – tłumaczył o. Robert.

Z taką pomocą, jak przekonywał homileta, przychodzi św. Michał Archanioł. Na potwierdzenie swojej tezy o. Robert przytoczył pewną historię. – Kiedyś pewna babcia opowiadała mi o swoim wnuczku, który chodził do przedszkola. Kiedy był listopad, pani w przedszkolu powiedziała, że ten miesiąc jest czasem pamięci o zmarłych, a ponieważ kiedyś wszyscy umrzemy, warto pomóc naszym przodkom. I ten mały chłopiec, słysząc to, bardzo się zmartwił. Przerażony nie chciał już więcej przychodzić do przedszkola. Kiedy przyszedł do domu, zaczął krzyczeć i pytać, gdzie jest ten anioł ze skrzydłami – bo przypomniał sobie, że babcia podarowała mu kiedyś figurkę św. Michała Archanioła i że mówiła mu: „Popatrz, ten anioł ma miecz, który trzyma w geście zwycięstwa, swoją nogą miażdży złego ducha, trzyma go na łańcuchu. Ma też skrzydła, którymi ochrania nas, ludzi” – relacjonował. Kiedy chłopiec znalazł figurkę, nie rozstawał się z nią przez tydzień. Michalita zachęcał, by także zebrani otworzyli się na przyjaźń z dowódcą wojsk anielskich. – Każde nasze spotkanie ma nam pomóc w odkrywaniu jego obecności w naszym życiu, poznawaniu go, zaprzyjaźnieniu się z nim – dodał. Opowiedział też o kamieniu, który znalazł swoje miejsce pod figurą św. Michała w kościele pw. Krzyża Świętego. – Ci, którzy tu ciągle przybywają, wiedzą, z jakiego miejsca został ten kamień przywieziony. Właśnie z groty objawień św. Michała Archanioła na Gargano we Włoszech. To takie szczególne miejsce, uświęcone przez samego Michała Archanioła – mówił.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy