Nowy numer 48/2020 Archiwum

Spotkania w nazaretańskim domu

Uczą się tu, jak żyć w małżeństwie po Bożemu. W Szczytnej przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela powstała dekanalna poradnia rodzinna z prawdziwego zdarzenia.

Czasami wystarczy zwykła rozmowa i poczucie wysłuchania, aby rozwiązać jakiś problem. Polanicki dekanat wychodzi naprzeciw problemom rodzin. Na przybyłych na miejscu czeka Agata Bednarska, która ze swoim mężem ukończyła Diecezjalne Studium Życia Rodzinnego. Chcą teraz pomagać innym jako doradcy rodzinni.

- Z racji mojego zawodu spotykam się z wieloma ludźmi i zauważyłam, że potrzeba stworzenia takiego miejsca jest bardzo duża. Pracuję jako doradca ubezpieczeniowy. Na tych spotkaniach ludzie poruszają różne tematy. Są to rozmowy o życiu i problemach, o tym, z czym się teraz borykają. Myślę, że jedną z najtrudniejszych rzeczy jest pokonanie blokady, jaką jest wyjście z domu i otwarcie się na drugiego człowieka. Dziś pracujemy w takim pędzie, że brakuje nam kogoś, komu można się zwyczajnie wyżalić - tłumaczy A. Bednarska.

Program spotkań oraz tematyka dostosowana zostanie indywidualnie do potrzeb, z jakimi ludzie będą przychodzić. Między innymi będzie można odświeżyć informacje na temat Naturalnego Planowania Rodziny (NPR). Choć zajęcia takie odbywają się na kursach przedmałżeńskich, to często wiele par zapomina o tym lub pewne informacje gdzieś umykają.

- Chciałabym, aby te spotkania były nie tylko dla narzeczonych, ale także dla par małżeńskich. Uważam, że takie nauki, które są dla narzeczonych, powinny być cyklicznie powtarzane, żeby o niektórych rzeczach przypominać. Na pewne rzeczy już się inaczej patrzy, gdy są dzieci, kiedy małżonkowie mają już doświadczenie w pożyciu małżeńskim. Ja przypominam sobie swój kurs przedmałżeński. Byłam na nim sama, bo mój mąż miał kurs zrobiony w szkole i stwierdził, że nie musi już chodzić. Mój mąż w tym nie uczestniczył. Ja wtedy nie wszystko potrafiłam mu przekazać - mówi pani Agata.

Po nowym roku planowane są spotkania otwarte dla narzeczonych, małżeństw, dla kobiet i mężczyzn - dla wszystkich, którzy będą chcieli przyjść na spotkania na temat NPR i dowiedzieć się, dlaczego warto je stosować, a także, między innymi, jakie zagrożenia płyną ze stosowania środków antykoncepcyjnych.

Poradnia otwarta jest w piątki w „Domu Nazaret” od 17 do 19.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama