Nowy numer 2/2019 Archiwum

Biskup na kolędzie

Pracuje tu ponad 20 osób. Doliczając do Świdnickiej Kurii Biskupiej działający przy niej Sąd Biskupi i Diecezjalną Caritas otrzymujemy dość sporą grupę, którą 29 grudnia z wizytą duszpasterską odwiedził bp Ignacy.

Wszyscy pracownicy trzech diecezjalnych instytucji zgromadzili się w prywatnej kaplicy biskupa diecezjalnego, by tam wziąć udział we Mszy św. Biskup w jej czasie przypomniał o posłuszeństwie Świętej Rodziny nie tylko względem prawa Bożego, ale i tego ludzkiego. – Byli posłuszni prawu cesarskiemu, bo nie zbojkotowali spisu ludności, który został zarządzony i udali się w daleką podróż do Betlejem, by dać się tam zapisać. Dostosowali się do wymogów prawa cywilnego. Podobnie nie zbagatelizowali prawa Bożego, które nakazywało przyniesienie dzieciątka w odpowiednim czasie do świątyni – mówił biskup.

Wyróżnił dwie przestrzenie Bożego Narodzenia – Betlejem i Jerozolimę, gdzie w świątyni dopełnia się tajemnica. Analizując słowa Symeona zachęcił zebranych do bycia przedłużeniem jego orędzia. – Symeon jako człowiek prawy, sprawiedliwy i pełen światła Ducha Świętego, biorąc Dziecię w objęcia, mówił słowa skierowane do całej ludzkości. „Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, które przygotowałeś wobec wszystkich narodów” – widzimy tu prawdę o uniwersalizmie zbawienia. Bóg nie kieruje go jedynie do Izraela, ale do wszystkich narodów. To światło na oświecenie świeciło już w Izraelu, a Jezus rozszerza je na cały świat. Jezus jest chwałą Izraela, jego przedstawicielem, ale też i jest znakiem, któremu sprzeciwiać się będą. Ta prawda sprawdza się w każdym pokoleniu – mówił biskup.

Po zakończeniu Mszy św. przeszedł przez wszystkie pomieszczenia w gmachu, kropiąc wodą święconą i intonując kolędy. W swoim mieszkaniu natomiast oddał kropidło bp. Adamowi, by ten je pobłogosławił.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy