Ocenie prezentacji kolędniczych, jak w dotychczasowych przeglądach, podlegały takie elementy, jak: dobór repertuaru dla grupy wiekowej, scenografia, układ choreograficzny, aranżacje muzyczne i wokalne uzdolnienia uczestników oraz ich gra aktorska.
Dla wiarygodnej oceny poszczególnych grup kolędniczych jury przyjęło kryterium wiekowe, dlatego też nagrody i wyróżnienia przyznane zostały w grupie przedszkolnej, młodzieży szkolnej i instytucji kulturalnych.
W grupie przedszkolnej nagrodzeni zostali:
-
-
- Przedszkole Miejskie nr 1 w Świdnicy – za wartką akcję i walory wokalne uczestników.
- Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Prezentek – za pantomimiczną grę aktorską, pomysły scenograficzne, ruch i gest jako środek ekspresji scenicznej w przedstawieniu treści bożonarodzeniowych w oparciu o postać św. Alberta.
- Przedszkole Miejskie nr 14 w Świdnicy – za wartką akcję, zilustrowanie tańcem, śpiewem i gestem „cudu betlejemskiej nocy”.
- Przedszkole Miejskie nr 15 w Świdnicy – za stworzenie atmosfery kolędowego czasu z podkreśleniem, że nie dary są najważniejsze podczas świąt, lecz miłość między ludźmi.
Wyróżnienia natomiast otrzymali:
-
-
- Społeczne Przedszkole „Akademia Przedszkolaka” w Świdnicy – za plastyczność widowiska.
- Przedszkole Niepubliczne „Promyk” w Świdnicy – za folklorystyczną wędrówkę kolędników po Polsce składających pokłon Narodzonemu Jezusowi.
- Przedszkole Miejskie nr 4 w Świdnicy – za udana dziecięcą zabawę w jasełka, łobuzerski taniec Heroda z Diabłami i śpiew
W grupie młodzieży szkolnej ze szkół podstawowych nagrodzono:
-
-
- Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy – za prezentację wędrownych, misyjnych kolędników, gdzie mieszkańcy na wszystkich kontynentach oczekują na Zbawiciela świata i „odtajanie” serc.
- Szkołę Podstawową nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy – za wychowawczy charakter przedstawienia w powiązaniu z duchową stroną tradycji kolędniczej i autorski scenariusz.
- Szkołę Podstawową nr 105 w Świdnicy – za widowisko zawierające poetyczność połączoną z biblijnym przekazem prawdy o miłości Boga do ludzi.
Wyróżniono natomiast:
-
-
- Szkołę Podstawową nr 6 w Nowej Rudzie – za typowy spektakl herodowy „Do szopki”.
- Niepubliczną Szkołę Podstawową ŚSOO „Bliżej Dziecka” w Świdnicy – za humorystyczny, uwspółcześniony scenariusz nawiązujący do kwintesencji świąt Bożego Narodzenia, gdzie wiara, nadzieja i miłość zmieniają zachowania w rodzinie.
- Szkołę Podstawową nr 6 w Świdnicy – za wykorzystanie własnych pomysłów w realizacji przedstawienia.
- Szkołę Podstawową nr 4 w Świdnicy – za kolędowy koncert w z Trzema Królami w tle.
W grupie instytucji kulturalnych i dorosłych nagrodzono: Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świdnicy – za przypomnienie spektaklem, że przyjście Boga na świat jest wyjątkowym wydarzeniem dla każdego człowieka, pod warunkiem, że Bóg rodzi się w sercach.
Wyróżniono natomiast:
-
-
- Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ząbkowicach Śląskich – za „Opowieść Wigilijną” w formie teatru tańca i pantomimy, w bogatej choreografii i przy nastrojowej muzyce.
- „Bajkową Świtę” ze Świdnicy – za spontaniczność i współpracę przy realizacji jasełek przez występujące nauczycielki z Przedszkola „Bajkowy Domek”.
- Teatrzyk Obrzędowy „Tradycja” z Bystrzycy Górnej za spektakl kolędniczy „Koza, kozucha nikogo nie słucha” pełen humoru i integrację pokoleniową występujących.
- Fundację Pomocy Biednym Dzieciom UT UNUM SINT – za bogatą scenografię i zaangażowanie wykonawców w przekazywanie treści nowiny o narodzinach Pana.
Przyznano również nagrody indywidualne:
-
-
- Piotrowi Kukli za rolę gazeciarza, z przedszkola „Europejska Akademia Dziecka”.
- Piotrowi Koszałkowskiemu za rolę Heroda ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Nowej Rudzie.
- Gustawowi Ferusiowi za rolę Diabła z Niepublicznej Szkoły Podstawowej ŚSOO „Bliżej Dziecka” w Świdnicy.
- Milenie Nortkiewicz i Gabrieli Wąsik za role Aniołków ze Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy.
- Cyntii Rozwałce za rolę Rockendrolowej zakonnicy z Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy.
- Natalii Jakubczak-Kowalonek, solistce z Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy.
- Zofii Bekas za rolę Anioła z mieczem ze Świetlicy Wiejskiej w Burkatowie.
- Natalii Szabuni solistce z Przedszkola Miejskiego nr 15 w Świdnicy.
- Maciejowi Buchmanowi za rolę Lucyfera ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy.
- Aleksandrze Imirowicz za rolę Kuszącego Diabła z „Bajkowej Świty” ze Świdnicy.
- Szymonowi Antonowiczowi za rolę Heroda z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.
- Stanisławowi Ostafińskiemu, soliście z PSOUU Środowiskowego Domu Samopomocy „Tęcza” i Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Świdnicy.
- Marcie Lurce, solistce z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Świdnicy.
- Karolowi Walczakowi za rolę narratora z Przedszkola Niepublicznego „Wesoła Piątka” w Świdnicy
W piątek o godz. 17.00 w trakcie gali wręczono nagrody wszystkim docenionym, a o występ finałowy poproszono Szkołę Podstawową nr 105 ze Świdnicy. Wszystkim laureatom gratulujemy.