"Signum temporis" to nowa wystawa rzeźb z papieru, którą od 19 stycznia można podziwiać w Muzeum Papiernictwa.
Autorem wystawy jest Tomasz Westrych, artysta rzeźbiarz, nauczyciel akademicki Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie.
Autor jako materiał do wykonania swoich prac wybrał papier. Nie od początku jednak tak było. Najpierw próbował on swoich sił w brązie, aby pozostawić po sobie coś trwałego.
To jednak nie do końca zadowalało rzeźbiarza i postawił on na papier, jak się później okazało - był to strzał w dziesiątkę.
- Papier jest wyśmienitym materiałem, który daje możliwości zrobienia czegoś bardzo trwałego. Mimo tej pozorności, że ta kartka papieru może być czymś nie trwałym, ale dokumenty też są trwałe. Są przechowywane w różnych miejscach. Czasem nawet pożoga wojenna nie da radę im nic zrobić - mówi Tomasz Westrych.
Rzeźby powstają w bardzo ciekawy sposób. Zanim osiągną one swój ostateczną formę i wygląd, artysta najpierw rzeźbi w glinie, później następuje odlew gipsowy. Dopiero w matrycy gipsowej rzeźbiarz kształtuje papier.
Ostateczną formę zyskuje dopiero po zbiciu gipsowej skorupy. Końcowy element polega na złożeniu wszystkich elementów w całość i nadaniu im ostatecznej formy.
- Inspirację do swoich rzeźb czerpię głownie z natury. Jest to dla mnie studnia możliwości - tłumaczy autor. Prace, które najbardziej ceni sobie to przede wszystkim te najnowsze. Są to głownie owalne bryły w kolorze czarnym.
Wystawę poleca również dyrektor Muzeum Papiernictwa Maciej Szymczyk. - Na tej wystawie możemy zobaczyć coś wyjątkowego. Prace w całości wykonane są z papieru. Często jest tak, że papier jest tylko npodłożem, w przypadku obrazów, grafik, rysunków. Często oglądamy nie papier, ale to co na tym papierze jest. W tym przypadku jest inaczej. Sam papier jest głównym bohaterem dzieł - tłumaczy dyrektor.
Wystawę będzie można odwiedzać do 15 lipca 2018 roku.