Nowy numer 49/2020 Archiwum

Służba? Nie tylko przy ołtarzu!

Ferie to czas nawiązywania nowych relacji czy pogłębiania już istniejących. Także tych duszpasterskich.

Ministranci z parafii pw. Michała Archanioła w Lewinie Kłodzkim wyjechali do Zębu, najwyżej położonej zamieszkałej wioski w Polsce.

- Wyjazd to jedna z form pracy z ministrantami. Różne zajęcia: zabawy, konkursy, rywalizacja, śpiew czy wycieczki piesze mają pomóc w integracji wspólnoty - mówi proboszcz i opiekun wyjazdu, ks. Jarosław Nitkiewicz.

Aby wyjechać na zimowisko, dzieci same zbierały pieniądze, organizując kiermasz i kolędując po domach. Parafianom udało się również pozyskać zewnętrznych inwestorów, dzięki czemu wyjazd nie był zbyt dużym obciążeniem dla rodzin dzieci.

- To nas uczy, że służenie Panu Bogu nie ogranicza się tylko do ołtarza, że wiara czyni z nas wspólnotę. Uczymy się odpowiedzialności za siebie nawzajem - tłumaczy ksiądz.

Wyjazd 30 ministrantów był zorganizowany przy ścisłej współpracy z nauczycielami i władz miejscowej szkoły.

Służba? Nie tylko przy ołtarzu!  

Piętnastoosobowa grupa służby liturgicznej ołtarza z parafii Najświętszej Maryi Panny w Polanicy-Zdroju wyjechała natomiast z grupą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 i miejscowego gimnazjum w ramach programu „Ferie bez uzależnień”.

Stałymi punktami programu była wspólna Eucharystia oraz konferencje dotyczące problemu uzależnień i profilaktyki, które prowadził ks. Damian Kowalski, opiekun ministrantów. Podczas wyjazdu uczestnicy odwiedzili Lubomierz, a w nim ratusz, kościół Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa, Muzeum Kargula i Pawlaka, a także zaułek filmowy.

W Świeradowie-Zdroju natomiast odbył się dzień aktywny, gdzie młodzież jeździła na nartach i pływała w basenie. Ostatni dzień wyjazdu odbył się pod hasłem "poznajemy Dolny Śląsk". Uczestnicy zobaczyli trójstyk, tj. granicę trzech państw, Zamek w Bolkowie i palmiarnię w Wałbrzychu.

Służba? Nie tylko przy ołtarzu!  

Na rodzinne zimowisko wyjechali natomiast ministranci z rodzicami i rodzeństwem z parafii pw. św, Jadwigi Śląskiej w Przedborowej. Grupa wyjechała do Szczyrku. Gdzie wspólnie spędzali czas na stoku narciarskim. Organizatorem wyjazdu był proboszcz - ks. Janusz Rempalski

Służba? Nie tylko przy ołtarzu!  

Zupełnie innych wrażeń szukali parafianie z Kudowy-Zdroju wraz ze służbą liturgiczną i uczniami miejscowych szkół oraz rodzicami. Wyjechali na jeden dzień do Tropical Islands pod Berlinem w Niemczech. W wycieczce uczestniczyło ponad 50 osób. Inicjatorem wyjazdu był ks. Sebastian Tomaszewski.

Służba? Nie tylko przy ołtarzu!  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama