Nowy numer 33/2019 Archiwum

Na liście dolnośląskich pereł

Ząbkowicki Zamek Książęcy znalazł się na Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców.

Obecnie na szlaku umieszczono 16 zamków i pałaców na Dolnym Śląsku. Projekt ten obejmuje najciekawsze obiekty i zapewnia im wspólną promocję (ulotki, tablice informacyjne i drogowe). Podstawowym warunkiem uczestnictwa jest posiadanie statusu zabytku oraz udostępnienie budynku dla zwiedzających.

- Na szlaku mamy różne rodzaju obiekty, od dawnych warowni i zamków piastowskich po przepiękne pałace, czy choćby zamek Książ, który jest perełką. Moim zdaniem, atutem zamku w Ząbkowicach jest to, że zachował się prawie w pierwotnej formie. Elementy architektoniczne, które w nim przetrwały nie są spotykane nigdzie indziej w naszym województwie - mówił Marek Janczyszyn, specjalista do spraw turystyki, prowadzący projekt "Europejski Szlak Zamków i Pałaców".

Budowę zamku rozpoczęto w 1524 roku. Zlecił ją książę Karol I Podiebrad, właściciel tych ziem. Jako swojego architekta zatrudnił Benedykta Ried, znanego wówczas i cenionego twórcę.

Zamek słynął z szeregu nowatorskich rozwiązań architektonicznych i obronnych. Budowę przerwano w 1532 i nigdy jej już nie ukończono z powodu braku pieniędzy. Brakuje czwartego, północnego skrzydła. Do tej pory zachował się natomiast plac budowy ze średniowiecza, który zwiedzający mogą podziwiać w ząbkowickim zamku.

Obok zamku książęcego, na "Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców" możemy znaleźć również m.in. Zamki Książ i Czocha, a w naszej diecezji zamek w Międzylesiu czy Kamieńcu Ząbkowickim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL