Nowy numer 33/2019 Archiwum

Przepis na sukces? Nie znam takiego

Mówi Katarzyna Mąka, dyrygentka chóru obchodzącego swoje 20-lecie. Dla niej to po prostu jest pasja.

Sala wypełniona po brzegi, dla niektórych nie starczyło miejsc. Nagle spomiędzy publiczności wydobywają się głosy śpiewaków. Dobiegają z każdego zakątka sali. Tak rozpoczął pierwszy z jubileuszowych koncertów zespół Concerto Glacensis, który w tym roku obchodzi swoje 20-lecie. Choć koncertowali poza granicami Polski, swoją rocznicę będą świętować w Kłodzku. Tu powstali, tu ćwiczą i stąd pochodzą.

Swój jubileusz rozpoczęli koncertem w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w piątkowy wieczór 8 lutego. Zagrali 20 utworów, a opowieść 20-letniej historii rozpoczęli od "Tourdion". Następnie odbyli sentymentalną podróż przez polską twórczość ludową i operową, ale i amerykańską muzykę rozrywkową.

- W ciągu 20 lat przerobiliśmy setki utworów. Na dzisiejszy koncert wybraliśmy te, które są najbliższe naszemu sercu. Takie, które z czymś nam się kojarzą albo którymi wygraliśmy jakieś konkursy. Nie brakuje też śmiesznych lub takich, z którymi wiąże się ciekawa czy zabawna historia - mówi K. Mąka, dyrygent i założycielka chóru.

Opowiada o jednej z takich śmiesznych historii. - Kiedy jeździliśmy z "West Side Story", śpiewając dla PWN kilka koncertów, chcieliśmy zarobić pieniądze na naszą działalność. Jedno z wykonań chórzystów coś rozśmieszyło i praktycznie utwór był położony. Wszyscy soliści, którzy mieli śpiewać, po kolei wybuchali i parskali śmiechem. Ja, oczywiście, płakałam. Myślałam, że się tam zwinę ze złości i usiłowałam wywrzeć na nich jakąś presję, ale czasami to chyba jest silniejsze od człowieka. To była straszna walka z materią na scenie. Potem usiłowaliśmy wyjaśnić, co się właściwie wydarzyło. Innym razem pamiętam, jak śpiewaliśmy utwór "Zmierzch" Jeremiego Przybory. Utwór, który w ogóle jest w niskiej tessiturze, ja podałam im tercję niżej. Tak się biedni z tym mocowali, ale dotrwali w tej podanej tonacji do końca - wspomina dyrygentka.

Chórzyści Concerto Glacensis, mimo wysokiego poziomu wstępów i wspaniałego dorobku, nie są wykształceni muzycznie. Nieliczni potrafią czytać nuty, zdecydowana większość natomiast to pasjonaci śpiewu, którzy mają dobry słuch muzyczny i dużo pracują. Na co dzień śpiewacy trudnią się różnymi profesjami - są to lekarze, nauczyciele, przedsiębiorcy, uczniowie, studenci.

Po koncercie karnawałowym zespół będzie szykował się tym razem do wykonywania muzyki sakralnej. Finałowy koncert w formie oratoryjnej planowany jest na 6 października i odbędzie się on prawdopodobnie w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL