Nowy numer 41/2019 Archiwum

Nim zapiszesz dziecko do szkoły

W związku z tym, że rozpoczęła się już rekrutacja dzieci do przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych, wydział katechetyczny wydał komunikat dla ich rodziców.

Wikariusz biskupi ds. katechezy przypomina w nim aktualne prawo w tej materii: "Rozpoczął się okres zapisów dzieci do przedszkoli i szkół podstawowych. W związku z tym przypominamy rodzicom o konieczności dopełnienia formalności związanych ze zgłoszeniem dziecka na zajęcia z religii. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa organizowanie zajęć z religii nie dokonuje się automatycznie, ale inicjatywa dotycząca udziału w zajęciach z religii powinna każdorazowo wychodzić od rodziców" - wyjaśnia.

"Jesteśmy wdzięczni tym dyrektorom przedszkoli i szkół, którzy przy zapisywaniu dziecka do swojej placówki poruszają m.in. kwestię udziału dziecka w zajęciach z religii. Nie zawsze jednak tak jest i zdarza się, że dziecko nie bierze udziału w zajęciach z religii, ponieważ rodzice nie wiedzieli, że powinni złożyć stosowną deklarację. Jednocześnie przypominamy, że w związku z udziałem dzieci w zajęciach religii rodzice nie ponoszą żadnych kosztów i nie uiszczają opłat" - pisze dalej ks. Korgul.

Przytaczając komunikat Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wydany w Warszawie dnia 11 września 2014 r., przypomina, że "w publicznych przedszkolach i szkołach organizuje się naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych), a dla uczniów pełnoletnich - na życzenie samych uczniów. Życzenie to jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym".

Zwraca się też z prośbą do rodziców, by dopilnowali tego zagadnienia i zatroszczyli się o udział dzieci w katechezie szkolnej. Całą treść komunikatu można znaleźć na stronie internetowej diecezji świdnickiej (tutaj).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL