Nowy numer 24/2021 Archiwum

Dekalog polskości spod znaku Rodła

W archikatedrze wrocławskiej podczas obchodów 80-lecia ogłoszenia Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła homilię wygłosił nasz biskup.

Spotkanie upamiętniające powstanie dokumentu I Kongresu Polaków w Berlinie, który miał miejsce 6 marca 1938 r., zgromadziło w najważniejszej świątyni stolicy Dolnego Śląska gości z całej Polski. A to dlatego, że - jak zapewniał Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła we Wrocławiu - tematyka spod Znaku Rodła dotyczy połowy terytorium Polski, od województwa śląskiego po Warmię i Mazury.

Wśród zaproszonych gości nie brakło również bp. Ignacego Deca, który został poproszony o wygłoszenie okolicznościowej homilii.

- Upamiętniamy dziś wydarzenie, które dokonało się w największej sali teatralnej w Berlinie, w czasie Kongresu Związku Polaków w Niemczech - w XV-lecie istnienia tego Związku - w obecności prawie sześciu tysięcy przedstawicieli Polaków w Niemczech. Ogłoszono wówczas następujące prawdy: prawda pierwsza: Jesteśmy Polakami; prawda druga: Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci; prawda trzecia: Polak Polakowi bratem; prawda czwarta – Co dzień Polak Narodowi służy; prawda piąta: Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle - przypominał.

Dodał, że godny podkreślenia jest fakt, iż prawdy te „nie z rozumu mędrców wielkich się wywodzą, ale z najprostszych serc ludu polskiego wydobyte są” i zostały skierowane „do wszystkich serc polskich w świecie”. - Niektórzy historycy przyrównują ich rangę do Konstytucji 3 Maja z roku 1791. W każdym razie prawdy te są ewenementem zdrowego patriotyzmu Polaków, którzy doczekali się niepodległego, odrodzonego Państwa Polskiego, ale w wyniku dziejowych losów mieszkali i działali za ówczesną zachodnią i północną granicą Polski - wyjaśniał.

Wziął również udział w uroczystościach po zakończeniu Mszy św., gdzie jako jeden z honorowych gości kroił jubileuszowy tort. 

Homilię w całości można wysłuchać poniżej, a szerszą relację z wydarzenia można przeczytać tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama