Nowy numer 25/2018 Archiwum

W koronie na głowie

W parafii pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy na niedzielnych Mszach św. gościli wyjątkowi goście - siostry zakonne w ciekawym welonie.

Biały krzyż na czarnym welonie połączony czerwonymi kropkami to znak charakterystyczny dla Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy. Stanowi swego rodzaju koronę krzyżową połączoną pięcioma symbolizującymi rany Chrystusa krwawymi spinkami. Szary habit natomiast to symbol podjętej pokuty. O symbolach, swojej założycielce i swoim charyzmacie opowiadały s. Agnieszka i s. Aneta.

– Zakon został zatwierdzony trzy lata przed śmiercią założycielki, w 1370 r. Po śmierci Brygidy rozprzestrzenił się bardzo szybko po całej Europie. Pierwszy klasztor powstał w Szwecji, a trzeci już w Gdańsku. Ogółem w Polsce istniało 10 klasztorów brygidiańskich, które podczas zaborów zostały skasowane. A w Europie zachodniej większość z nich zniszczyła reformacja – przypominała s. Agnieszka.

O współczesnej działalności opowiadała natomiast druga z sióstr. – Dzięki trosce Kościoła i łasce Bożej udało się odnowić zgromadzenie. W tej chwili siostry brygidki prowadzą swoją działalność we Włoszech, w Szwajcarii, Anglii Niemczech, Polsce, Szwecji, Norwegii, Irlandii, Holandii, Danii, Ziemi Świętej, Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach świata - dodała.

Siostry do Świdnicy przyjechały z Częstochowy prosić o modlitewne wsparcie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma