Nowy numer 43/2020 Archiwum

Upamiętnili "Lalka"

Trzeci rok z rzędu w Strzegomiu odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mieszkańcy kolejny raz oddali hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.

Niedzielne uroczystości 4 marca miały wyjątkowo podniosły charakter. Ich głównym punktem było odsłonięcie granitowego obelisku - trzeciego na Dolnym Śląsku - upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych w strzegomskim Parku Miejskim.

Pomnik odsłonili burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta i podharcmistrz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Strzegom - Grzegorz Pidanty. Obelisk został poświęcony przez ks. prałata Marka Babuśkę. Obecne delegacje władz miasta, organizacji politycznych i mieszkańców Strzegomia złożyły wieńce i zapaliły pamiątkowe znicze pod pomnikiem. Dopełnieniem było odczytanie okolicznościowych listów od ministra edukacji narodowej - Anny Zalewskiej i szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Michała Dworczyka. Warto wspomnieć, że projektantem i wykonawcą obelisku był lokalny rzeźbiarz Jerzy Zysk, natomiast kamień ufundowała firma Granite von Striegau Sp. z o.o.

Tradycją strzegomskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest bieg na dystansie 1963 m, na pamiątkę daty śmierci ostatniego partyzanta Józefa Franczaka „Lalka”, który poległ w 1963 roku.

Bieg odbył się na terenie Strzegomskich Plantów, meta zaś usytuowana była na boisku Zespołu Szkół. Uczestniczyło w nim ok. 90 biegaczy. Na mecie na zawodników czekały pamiątkowe medale i ciepły posiłek. Wygrał Łukasz Faluta z Chojnowa, który przyznał, że jest nieco zaskoczony z faktu zwycięstwa.

- Nie nastawiałem się na wygranie. Chciałem swoim startem uczcić Żołnierzy Wyklętych. Do startu namówili mnie koledzy. Podobał mi się organizacja tego biegu - wszystko było dopięte na ostatni guzik - podkreślał. Duży wkład w sprawne przeprowadzenie biegu miała społeczność „Strzegomska Dwunastka”.

Dodajmy jeszcze, że przed odsłonięciem obelisku odprawiono mszę św. w Kościele Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel w Strzegomiu w intencji Żołnierzy Wyklętych, zaś o godz. 16.00 w sali widowiskowej SCK odbył się recital patriotycznych ballad w wykonaniu Lecha Makowieckiego.

Organizatorem niedzielnych uroczystości był Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, burmistrz Strzegomia oraz Rada Miejska w Strzegomiu. Partnerami - Zespół Szkół w Strzegomiu, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Strzegomiu oraz Strzegomskie Centrum Kultury.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama