Nowy numer 2/2021 Archiwum

Egzorcysta w Doboszowicach

Od kilku dni ks. Wojciech Drab jest proboszczem w parafii pw. św. Mikołaja. Co z jego posługą i spotkaniami biblijnymi, które od ośmiu lat prowadził w stolicy diecezji?

Jest poranek 11 marca. To pierwsza niedziela nowego proboszcza w Doboszowicach. Rzeczy leżą jeszcze w kartonach, ale już od rana odbywają się Msze św. Ta o 8.30 niczym nie zaskakuje, bo przecież wszyscy parafianie wiedzą, że oficjalne powitanie z zaprzysiężeniem odbędzie się na Mszy św. o 11.30.

Ma być na niej ksiądz dziekan i inni zaproszeni goście. Wcześniej jednak jest jeszcze Msza św. w filialnym kościele pw. św. Barbary w Pomianowie Górnym, więc ks. Wojciech udaje się tam na godz. 10. Procesja wejścia i od razu wielkie zaskoczenie. – Początkowo myślałem, że to jakaś pieśń kościelna. Znałem tę melodię, ale pierwszych słów odśpiewanych przez parafian nie kojarzyłem – opowiada ks. Drab. Okazuje się, że mieszkańcy specjalnie na przyjazd nowego proboszcza przygotowali piosenkę. Dołączyli do niej słowa powitania i zalaminowaną kartę z życzeniami owocnej pracy w ich parafii. W głównym kościele – też uroczyście. Na Mszy św. jest obecny dziekan – ks. Wojciech Dąbrowski, najbliższa rodzina nowego proboszcza oraz przyjaciele – duchowni i świeccy. Potem następują powitania, życzenia i zaprzysiężenie. Nagle ks. Drab prosi o mikrofon. Chce coś powiedzieć. Słowa kieruje najpierw nie do parafian, ale do Matki Najświętszej, której dziękuje za powierzoną misję, za ludzi w nowej parafii, których oddaje w Jej opiekę słowami zawierzenia. Ci, którzy tu przyjechali ze Świdnicy, zastanawiają się, co teraz będzie ze spotkaniami biblijnymi i posługą ks. Wojciecha jako egzorcysty w stolicy diecezji. On sam odpowiada, że do końca czerwca będzie się starał w miarę możliwości dojeżdżać. Spotkania biblijne będą się odbywać w poniedziałki o godz. 19 w salce parafialnej na pierwszym piętrze przy katedrze. – Nie zawsze będę jednak mógł być, więc na swoim profilu facebookowym postaram się to ogłaszać. Na razie wiem, że takie spotkanie odbędzie się najprawdopodobniej dopiero 9 kwietnia – wyjaśnia. Co do posługi egzorcysty, dodaje, że i tak dotychczas spotykał się z ludźmi po wcześniejszym ustaleniu terminu. Warto pamiętać, że w Świdnicy dyżury pełni również drugi egzorcysta – ks. Stanisław Przerada. Wiemy też, że do czerwca ks. Drab będzie pracował w Zespole Szkół Mechanicznych, gdzie katechizował.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama