Laureaci konkursu „KL Gross-Rosen (1940-1945) ocalić od zapomnienia” swoimi pracami i wiedzą pokazali, że tematyka obozów koncentracyjnych nie jest im obca.
Nie. To jeszcze nie mój czas. Żyję! Na przekór tym, którzy, gdy tu przybyłem, zapewniali mnie, że po dwóch, trzech tygodniach pracy w kamieniołomach, opuszczę to miejsce jako proch i smuga dymu, przez komin krematorium. O nie, ja się nie poddam – powtarzam to sobie, odkąd wydrapałem na spodzie łóżka rzymską jedynkę oznaczającą pierwszy tydzień pobytu – to słowa, którymi rozpoczęła swoją pracę 13-letnia Kalina Bartosiewicz z PSPI w Świebodzicach.
Zwyciężczyni konkursu literackiego nie mogła być na odbiorze nagród, ponieważ była w tym czasie na konkursie wiedzy prawniczej, jednak bardzo przeżywała udział w tym pierwszym. Zwierzyła się nawet swoim opiekunom, że dużo więcej pracy i wysiłku włożyła w rysunek, który wykonała na konkurs plastyczny o tej samej tematyce, a który dostał wyróżnienie. Oba obrazy to historia tego samego człowieka, który, obserwując obóz, opisuje swoje uczucia.
W plastycznych zmaganiach lepsi od Kaliny okazali się: Julia Radom z PSP Goczałków, Paweł Strzelczyk z PSP Stanowice i Mateusz Lasek z SP nr 3 w Kłodzku (1. miejsce); Zuzanna Hes z SP Kłodzko i Marcel Fijałkowski z NSP w Rogoźnicy (2. miejsce); Domonik Antosik z ZSP Jaroszów, Kacper Prymas z SP w Jaworzynie Śl. i Maciej Jurewicz z SP Lutomia Dolna (3. miejsce). W konkursie literackim udało się jej natomiast pokonać Jagodę Piekarską (2. miejsce) i Katarzynę Ślemp (3. miejsce) z PSP w Goczałkowie.
To jednak nie koniec dyscyplin, w których mogli zmierzyć się znawcy historii KL Gross-Rosen. – Trzeci już konkurs dotyczący tego tematu w etapie szkolnym realizowany był w czterech kategoriach: plastycznej, literackiej, wiedzy i multimedialnej. Każda szkoła przekazała nam protokoły z informacją kto jest laureatem w danej dziedzinie. Dziś realizujemy konkurs wiedzy, który został już zakończony i rozstrzygnięty. Głównym organizatorem całego przedsięwzięcia jest ks. Marek Babuśka, dziekan strzegomski, który wraz z księżmi z dekanatu zakupił nagrody. Wraz z nim współorganizuje to wydarzenie Muzeum Gross-Rosen, wydział katechetyczny Świdnickiej Kurii Biskupiej i my jako katecheci z Ewą Miałkowską – wyjaśniał Tomasz Dziurla, współorganizator.
Dla wszystkich uczestników przygotowano słodki poczęstunek i wykład na temat duchowieństwa, które przebywało na terenie obozu w latach 1940-1945. Po nim wręczono nagrody ww. laureatom, jak również zwycięzcom konkursów multimedialnego i wiedzy. W nich najlepsi okazali się: w multimedialnym – Roksana Hodorowska z ZSP Jaroszów (1. miejsce), Damian Bień z PSP Goczałków (2. miejsce) i Weronika Kucharczuk z ZS nr 1 w Świdnicy; a w konkursie wiedzy: Zuzanna Kawiak z ZSP Jaroszów (1. miejsce); Bartłomiej Drążkowski z LO Bystrzyca Kłodzka i Daniel Hurtig z PSP Jugowice (2. miejsce); Damian Bień z PSP Goczałków; Klaudia Bogdanowicz z SP nr 4 Bielawa; Roksana Kosek z SP Jaworzyna Śląska (3. miejsce).
Na koniec jeszcze raz słowa z pracy Kaliny: „Modlę się, bo ten koszmar musi się kiedyś skończyć. Na pewno ktoś, z teraźniejszych albo przyszłych więźniów tego obozu, przeżyje, aby móc opowiedzieć światu, co się tu wydarzyło. Do czego zdolny jest człowiek”.