Nowy numer 47/2020 Archiwum

Radość głoszenia na misjach

Ich zadaniem jest uczyć, bawić, ale przede wszystkim wzrastać duchowo.

Tematem tegorocznego spotkania są uczniowie – misjonarze w mocy Ducha Świętego. W tym roku zajęcia prowadził ks. dr Zbigniew Sobolewski, dyrektor krajowy Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, i dr Agnieszka Makarewicz we współpracy z animatorami misyjnymi diecezji świdnickiej. Podczas dwóch dni uczestnicy mogli wysłuchać świadectw misjonarzy, nauczyć się nowych tańców i zabaw, dowiedzieć się, w jaki sposób pracować z dziećmi, ale także zagłębić się w rozważaniach na temat swojej pobożności. Jednym z ważnych tematów podjętych podczas konferencji była duchowość i optymizm misjonarzy.

– Dziś ludzie często narzekają, użalają się nad sobą. Nie potrafią zauważyć dobra, które mają. To jest grzech. Chrześcijanin nie powinien tak postępować. Mamy niejako moralny obowiązek bycia optymistami. Jako misjonarze powinniśmy nieść nadzieję, tzn. patrzeć na życie z dystansem. Pomyśleć, że może teraz nie wszystko jest doskonale, ale to wcale nie znaczy, że tak będzie zawsze. Bo przecież Ktoś czuwa nade mną. Skoro Bóg mnie do tej pory nie opuścił, to nie opuści mnie w przyszłości. Ja was bardzo proszę, abyście się dzielili tą radością. Rzeczywiście, sytuacja w Afryce jest bardzo trudna, ale nie koncentrujmy się tylko na biedzie tamtejszych mieszkańców. Zachęcajmy do zaangażowania się na rzecz zmiany, poprawy tej sytuacji. Bywając w Afryce, widziałem, że pomimo tej trudnej sytuacji ci ludzie są pełni nadziei – mówił do zgromadzonych na konferencji ks. dr Zbigniew Sobolewski.

W spotkaniu brało udział 18 uczestników, wśród nich katecheci, siostry zakonne oraz młodzi animatorzy. Jednym z nich był Tomasz, który temat misji zaczął zgłębiać po Wakacjach z Bogiem. Tam pierwszy raz usłyszał o misjach. To bardzo go zafascynowało. – Wciąż staram się udoskonalać i pogłębiać swoją wiedzę o misjach, aby przekazywać ją dzieciom na spotkaniach. Dla mnie jest to ogromna radość. Podczas tych rekolekcji uczę się też, jak otwierać się na ludzi i nawiązywać z nimi relacje – opowiada Tomek z parafii Miłosierdzia Bożego w Świdnicy.

Szkoła Animacji Misyjnej odbywała się od 20 do 21 kwietnia w polanickim Domu Rekolekcyjnym ojców sercanów białych w Sokołówce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama