Nowy numer 2/2021 Archiwum

Stare formy nie rdzewieją

Nabożeństwo majowe przez wieki odprawiane było przy przydrożnych kapliczkach. Później w wielu parafiach przeniesiono je do kościołów. Dziś powraca do swej początkowej formy.

W Przedborowej kapliczki są trzy. Każda z nich ma swoich opiekunów, którzy doglądają je od lat.

Jedną z nich jest pani Joanna, która jako jedna z nielicznych mieszka w wiosce dopiero kilkanaście lat. Śmieje się, że tylko ona i ksiądz są w tej wiosce obcy. Sama też jest związana z Matką Bożą.

Kiedy mieszkała w Strzelinie, co roku na Dzień Matki jeździła na grób do swojej mamy, żeby się pomodlić i zawieźć świeże kwiaty. Kilka lat temu z jakiegoś powodu nie udało jej się dotrzeć na rodzinny cmentarz.

- Pomyślałam sobie wtedy, że przyjdę tutaj do Matki Bożej. Przyniosłam wazon, kwiaty i tak się zaczęło. Najpierw jeden wazon, później drugi, później trzeci. Po kilku latach do naszej parafii przyszedł ks. Janusz. Wyremontował kapliczkę w murze kościelnym i wymienił figurkę na nową, tym razem Matkę Boską Fatimską z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich - wspomina pani Joanna.

Od tamtego czasu pani Joanna regularnie opiekuje się kapliczką, jak później wspomniała, podobną w jej rodzinnej miejscowości opiekowała się jej mama.

Kolejną kapliczką odwiedzaną przez wiernych z parafii św. Jadwigi podczas majówek jest wybudowana 20 lat temu kapliczka znajdująca się w końcowej części wioski. W jej powstanie zaangażowani byli okoliczni mieszkańcy.

Powstała na pamiątkę wejścia Kościoła w trzecie tysiąclecie. Dbają o nią sąsiedzi. Mężczyźni porządkują teren wokół, kobiety przyozdabiają ją kwiatami i figurkami przywiezionym z wakacyjnych wypoczynków.

W małej parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Przedborowej majowe nabożeństwa odbywają się w niedzielę i święta od trzech lat. Historii niektórych z nich nikt już nawet nie pamięta. Pomysłodawcą majówek przy kapliczkach był ks. Janusz Rempalski, miejscowy proboszcz.

Stare formy nie rdzewieją   Stare formy nie rdzewieją   Stare formy nie rdzewieją   Stare formy nie rdzewieją  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama