Nowy numer 41/2018 Archiwum

Stare formy nie rdzewieją

Nabożeństwo majowe przez wieki odprawiane było przy przydrożnych kapliczkach. Później w wielu parafiach przeniesiono je do kościołów. Dziś powraca do swej początkowej formy.

W Przedborowej kapliczki są trzy. Każda z nich ma swoich opiekunów, którzy doglądają je od lat.

Jedną z nich jest pani Joanna, która jako jedna z nielicznych mieszka w wiosce dopiero kilkanaście lat. Śmieje się, że tylko ona i ksiądz są w tej wiosce obcy. Sama też jest związana z Matką Bożą.

Kiedy mieszkała w Strzelinie, co roku na Dzień Matki jeździła na grób do swojej mamy, żeby się pomodlić i zawieźć świeże kwiaty. Kilka lat temu z jakiegoś powodu nie udało jej się dotrzeć na rodzinny cmentarz.

- Pomyślałam sobie wtedy, że przyjdę tutaj do Matki Bożej. Przyniosłam wazon, kwiaty i tak się zaczęło. Najpierw jeden wazon, później drugi, później trzeci. Po kilku latach do naszej parafii przyszedł ks. Janusz. Wyremontował kapliczkę w murze kościelnym i wymienił figurkę na nową, tym razem Matkę Boską Fatimską z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich - wspomina pani Joanna.

Od tamtego czasu pani Joanna regularnie opiekuje się kapliczką, jak później wspomniała, podobną w jej rodzinnej miejscowości opiekowała się jej mama.

Kolejną kapliczką odwiedzaną przez wiernych z parafii św. Jadwigi podczas majówek jest wybudowana 20 lat temu kapliczka znajdująca się w końcowej części wioski. W jej powstanie zaangażowani byli okoliczni mieszkańcy.

Powstała na pamiątkę wejścia Kościoła w trzecie tysiąclecie. Dbają o nią sąsiedzi. Mężczyźni porządkują teren wokół, kobiety przyozdabiają ją kwiatami i figurkami przywiezionym z wakacyjnych wypoczynków.

W małej parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Przedborowej majowe nabożeństwa odbywają się w niedzielę i święta od trzech lat. Historii niektórych z nich nikt już nawet nie pamięta. Pomysłodawcą majówek przy kapliczkach był ks. Janusz Rempalski, miejscowy proboszcz.

       

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy