Nowy numer 48/2020 Archiwum

Polskie rodziny w wirze historii

Skomplikowane losy polskich rodzin oczami młodzieży polonijnej z Białorusi i uczniów z Dzierżoniowa.

Od 15 do 22 czerwca w Krzyżowej trwają warsztaty w ramach projektu "Polskie rodziny w wirze historii". Tym razem do Krzyżowej przyjechała młodzież polonijna z Mohylewa (Białoruś) oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. KEN w Dzierżoniowie (dolnośląskie).

- To już trzecie warsztaty i za każdym razem widzę, jakie emocje budzą w młodzieży. Poznawanie historii swoich rodzin to bardzo ważne doświadczenie, a pokazanie losów najbliższych w formie spektaklu to dodatkowe, niezwykłe przeżycie, które pozostaje w tych młodych ludziach na długo - zaznacza koordynator projektu Daniel Bodył z Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.

"Polskie rodziny w wirze historii" to projekt dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach inicjatywy organizowane są 4 spotkania, w których każdorazowo bierze udział młodzież ze szkoły/organizacji polonijnej oraz uczniowie szkoły polskiej. Uczestnicy mają możliwość odkrywania historii w ciekawy, angażujący sposób, budując jednocześnie poczucie tożsamości poprzez świadome zajmowanie się historią swojej społeczności.

Uczestnicy obecnego spotkania w Krzyżowej, jeszcze przed przyjazdem, w rozmowach z bliskimi poznawali losy własnej rodziny, odkrywali jej często zawiłą historię. Podczas warsztatów, przy pomocy technik dramowych, młodzież przygląda się zebranym historiom, eksploruje je i odkrywa zawarte w nich znaczenia. W ten sposób początkowo abstrakcyjna historia zyskuje bardzo osobisty wymiar, a pokazanie je innym staje się bardzo dużym przeżyciem.

Efekty pracy młodych ludzi będzie można zobaczyć już w czwartek 21 czerwca. W sali wielofunkcyjnej Fundacji "Krzyżowa" o godz. 17.30 zaprezentowany zostanie przygotowany przez uczestników spektakl. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny.

Polskie rodziny w wirze historii   Polskie rodziny w wirze historii   Polskie rodziny w wirze historii   Polskie rodziny w wirze historii   Polskie rodziny w wirze historii  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama