Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Tacy właśnie jesteśmy!

Nowocześni, aktywni, kreatywni. Mobilne Muzeum podróżujące po kraju, opowiada o sukcesach twórców, odkrywców i myślicieli rodem z Polski.

Projekt przypomnienia najważniejszych dokonań Polaków powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy z racji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

- Ta wystawa pokazuje element, na którym bardzo mi zależało: że niepodległość została odzyskana dzięki współpracy pomiędzy ludźmi, którzy bardzo często mieli różne poglądy, ale jeden wspólny cel - chcieli wolnej, niepodległej, suwerennej Polski z powrotem na mapie Europy i świata; żebyśmy się wydobyli spod okupacji zaborców i z powrotem mieli własne państwo, o którym tak mocno marzyli - mówił w czasie otwarcia ruchomej wystawy w Warszawie.

Stamtąd Mobilne Muzeum wyruszyło w podróż zaplanowaną na 56 miejscowości. Jedną z pierwszych była Świdnica, w której gościło od 26 do 27 czerwca, skąd też udało się do Legnicy.

Podczas zwiedzania wybieramy się w wirtualną podróż po rozmaitych zakamarkach życia Rzeczypospolitej: śledzimy sukcesy Polaków w sferze kultury, sportu, gospodarki.

Dowiadujemy się, jak wyglądało życie społeczne, podziwiamy krajobrazy. Informacje historyczne zaprezentowane zostały z wykorzystaniem nowoczesnych form multimedialnych i interaktywnych. Dzięki temu wystawa jest atrakcyjna dla widzów w każdym wieku.

W przekazach multimedialnych wykorzystano bogate materiały pochodzące z archiwów, bibliotek i muzeów (Filmoteka Narodowa, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Biblioteka Narodowa, Polska Agencja Prasowa, agencje fotograficzne). Znaczna część prezentowanych zbiorów na co dzień nie jest udostępniana.

Osoby zwiedzające ekspozycję mogą także własnoręcznie wykonać pamiątkę z wystawy, odbijając na przygotowanych kartach pieczęcie z wizerunkami pięciu orłów: piastowskiego, Jagiellonów, królów elekcyjnych, II Rzeczypospolitej i współczesnego, co pogłębia wiedzę o historii godła narodowego Polaków. Pamiątką z wizyty w Mobilnym Muzeum Multimedialnym jest również zdjęcie wykonane w znajdującej się w muzealnej przestrzeni foto-budce.

Dopełnieniem ekspozycji jest plenerowa gra planszowa, której uczestnicy wcielają się w rolę reporterów odkrywających ciekawe i ważne aspekty życia w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zwiedzenie bezpłatnej wystawy zajmuje ok. 20 minut, natomiast gra zewnętrzna ok. 20–30 minut.

Tacy właśnie jesteśmy!   Tacy właśnie jesteśmy!   Tacy właśnie jesteśmy!   Tacy właśnie jesteśmy!  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy