Pląs wojownika

Tańczą, śpiewają i wielbią Pana Boga, ale co najważniejsze - twierdzą, że w ten sposób walczą także ze swoimi słabościami i szatanem.

Form rekolekcji w Kościele jest wiele. Co ciekawe, także połączonych z warsztatami tanecznymi, gdzie uczestnicy uczą się wielbić Pana Boga całym ciałem. W Szczytnej w Ośrodku Formacji Świętorodzinnej od 26 do 30 czerwca odbywają się takie warsztaty. W tej edycji tematem przewodnim rekolekcji jest „Walczyć w mocy Ducha Świętego”.

- Rekolekcje to nie tylko warsztaty, na których uczymy się technicznie tańców izraelskich. Wchodzimy bardziej w przestrzeń teologii, w konkretne sytuacje z Pisma Świętego – tłumaczy prowadzący warsztaty ks. Paweł Sobczak. Każdy z układów nawiązuje do konkretnych fragmentów PŚ, do różnych stanów emocji, które następnie uczestnicy odnoszą do swojego życia.

- Te czynności pomagają też w odkrywaniu siebie i akceptacji własnej osoby i swojego ciała. Prowadzi to do głębszej relacji z Panem Bogiem i poznania prawdy o samym sobie. Tańce izraelskie to tańce figurowe. Na początku sprawia to ludziom przyjemność, potem wchodzimy w przestrzeń trudniejszych rzeczy. Jak jest trudniej, to zaczynamy się oceniać i przypatrujemy się innym. Ktoś się przypatruje i myśli "a jemu idzie gorzej" i wtedy albo powie sobie, że to nic nie szkodzi, albo powie "ale jestem beznadziejny, ja się do tego nie nadaję" i wówczas się wycofuje. Staram się to poprowadzić tak, aby zdemaskować trochę takie myślenie o sobie – mówi rekolekcjonista. Dodaje, że nie zawsze taniec jest w stanie wyleczyć słabości związane z postrzeganiem własnej osoby, czasami jest to pierwszy krok do tego, aby w ogóle się zastanowić nad tą kwestią i zobaczyć obraz Boga w samym sobie.

Takie rekolkcje odbywają się na Szczytniku od kilku lat. Podczas tej edycji wzięło w niej udział ponad 20 uczestników. Wśród nich panie Hania i Danuta Maria. Pani Hania w rekolekcjach uczestniczy po raz czwarty. Do Szczytnej przyjechała z Wrocławia. Bardzo ceni sobie taniec, który zawsze był jej bliski. W młodości tańczyła w zespołach pieśni i tańca.

- Dla mnie uwielbienie tańcem jest ogromną wartością. Jest to bardzo szczególna forma modlitwy, bo jest to także modlitwa wspólnotowa. Razem zwracamy się do naszego Ojca, ale również jest to mój dialog z Panem Bogiem. Zauważyłam, że jeżeli dodaję ruch do modlitwy to łatwiej jest mi się otworzyć na łaskę i na te dary, które dla nas nasz stwórca ma przeznaczone – mówi pani Hania z Wrocławia

– Dzięki temu, że przyjeżdżamy tutaj na te rekolekcje, we Wrocławiu w Domu Edyty Sterin, na spotkaniach zaczepiliśmy tę modlitwę uwielbienia i raz w miesiącu prowadzimy uwielbienie tańcem – dopowiada uczestniczka.

Pani Danuta Maria na podobnych rekolekcjach już bywała. Na tych jednak po raz pierwszy zetknęła się z tańcami izraelskimi.

- Te rekolekcje dają mi bardzo dużo radości, chociaż czasami nóżki mi się plączą. Dawno nie tańczyłam, dlatego spotykam się z trudnościami.Te tańce pokazują też nam, że mamy walkę duchową, że depczemy szatana i chcemy być przy Bogu – mówi pani Danuta Maria z Kazimierza Biskupiego.

Coś, na co uczestnicy rekolekcji zwrócili uwagę podczas wspólnych rozmów w przerwie pomiędzy kolejnymi punktami programu to przede wszystkim atmosfera. Uczestnicy w większości się nie znają, a jednak nikt nie czuje się wykluczony i obcy.

Następne rekolekcje – warsztaty uwielbienia tańcem i gestem Pana Boga odbędą się od 15-19 sierpnia, a ich tematem przewodnim będzie „ Napełnieni Duchem Świętym”. Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres: rekolekcjeszczytnik@gmail.com lub pod numerem tel. 797 907 402

Pląs wojownika   Pląs wojownika  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..