Nowy numer 41/2019 Archiwum

U Mamy znajdziemy wszystko

Do stoszowickiej Matki Bożej Pocieszenia po raz 11 przyszli mieszkańcy Łagiewnik i Jaźwiny.

Przypomnijmy, że historia wędrówki mieszkańców Łagiewnik sięga 1837 r., kiedy to 2 lipca wyruszyli prosić Matkę Bożą o uchronienie przed panującą wówczas epidemią cholery.

Po około 100 latach jednak tradycja ta z różnych przyczyn umarła. Reaktywował ją Wiesław Najdek, który na informacje o wędrówce natrafił przypadkiem w kronikach Łagiewnik. Z roku na rok rośnie liczba uczestników pielgrzymki, a ci, którzy idą, nie wyobrażają sobie, by mogli opuścić kolejną. – Zaczynaliśmy od 12 osób. Szliśmy sami, bez księdza, przechodząc przez Oleszną i Słupice. Po kilku latach włączył się w pielgrzymowanie mój brat, który doszukał się informacji, że pielgrzymka w pierwotnym założeniu szła nie przez Oleszną, ale Ratajno, więc zmieniliśmy nieco trasę. W tym roku idzie ponad 60 osób, a jeśli doliczyć do tego mieszkańców Jaźwiny, to jest nas ponad setka – mówi pani Alina, która od początku uczestniczy w pielgrzymce do Stoszowa. Z pątnikami szli w tym roku dwaj kapłani – ks. Paweł Łabuda i ks. Adam Woźniak, którzy animowali modlitwę, wspólny śpiew czy konferencję. – Idziemy jak małe dzieci, które wiedzą, że u mamy znajdą wszystko. Ona pogłaszcze, przytuli, otrze łzy, ale i da coś na osłodę. Jesteśmy wdzięczni mieszkańcom Stoszowa, którzy nas częstują ciastem i kompotem, bo po tych kilku godzinach wędrówki z bagażem intencji można się trochę zmęczyć – mówił z uśmiechem ks. Paweł. I tym razem na pielgrzymów z Łagiewnik przy grocie z Matką Bożą Płaczącą z La Salette czekali mieszkańcy Jaźwiny. – Wszystko zaczęło się przed laty, gdy był tutaj o. Stanisław Golec CSRS. Kiedyś na zakończenie trzydniowego przygotowania do obchodów odpustu zaproponował pielgrzymkę i Apel Jasnogórski przy sanktuarium. Żegnany obiecał, że przyjedzie kolejnego roku, jeśli będziemy kontynuować tę wspólną modlitwę. I tak jesteśmy tu po raz 31. – opowiadał ks. Stanisław Kucharski, proboszcz parafii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL