To świetny sposób na rozpromowanie sanktuarium i licznych miejscowych zabytków za pomocą gry i spędzenie wolnego czasu wakacji.
W Starym Wielisławiu mieści się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Kościół ten należy do jednych z najstarszych na terenie Ziemi Kłodzkiej. Pierwsze wzmianki na jego temat pojawiły się już w 1300 roku za sprawą bulli papieskiej, w której papież Bonifacy VIII ustanowił świątynię miejscem pielgrzymkowym. Dziś sława i kult tego miejsca nieco osłabły. Bardziej znane są bowiem na tych terenach sanktuaria w Wambierzycach i Bardzie.
Stary Wielisław to jednak nie tylko sanktuarium, ale również wioska, która jest unikatowa pod względem ilości małych obiektów sakralnych oraz ich historii. Nieopodal rozegrała się najbardziej krwawa bitwa ze wszystkich wojen husyckich na Śląsku. Stamtąd też wyszła kontrreformacja, która przywróciła katolicyzm na tych ziemiach.
Znajduje się tu także ok. 60 pomników, małych kapliczek i krzyży. Większość z nich jest zadbana przez okolicznych mieszkańców. Jeden z nich stworzył nawet projekt, który ma pomóc w trosce o te przydrożne zabytki. Nosi on nazwę "Wielisławski Włóczykij - pomniki wielokulturowego dziedzictwa w Starym Wielisławiu” i został zorganizowany przez miejscowego nauczyciela historii i pasjonata. Stworzył on trasę zwiedzania śladami zabytków, przy wykorzystaniu istniejącej już ścieżce pieszo-rowerowej, na której oznaczone są najistotniejsze z pomników.
- Wielisław jest miejscowością, która ma tych obiektów małej architektury sakralnej najwięcej w całym powiecie kłodzkim. Jest ich tutaj ponad 50, gdzie średnia w innych miejscowościach, to ok. 15-20. W dodatku są zachowane w bardzo dobrym stanie, zachowało się wiele detali architektonicznych oraz napisy w języku niemieckim. W niektórych co prawda brakuje kilku figur, bo część z nich została skradziona, a część zdeponowana przez poprzedniego proboszcza - wyjaśnia Marek Królikowski, pomysłodawca projektu.
Zwraca również uwagę na unikalność swojego pomysłu. - Takiej gry na terenie całej gminy i powiatu kłodzkiego nigdzie nie było. Jest to też nawiązanie do lat 80 i 90, kiedy to zbierało się różnego rodzaju naklejki i kolekcjonowało różne albumy. Niektóre z obiektów są trudne do odnalezienia, dlatego trzeba wziąć mapę i troszkę się pomęczyć - dodaje.
Co trzeba zrobić, by wziąć udział w grze? Po pierwsze wziąć ulotkę, którą można znaleźć w Punkcie Informacji Turystycznej w Polanicy-Zdroju, Kłodzku, ale i w bibliotece czy na plebanii w Starym Wielisławiu. Na znajdującej się na niej mapie wyszukać opisane pomniki dziedzictwa, zrobić zdjęcie 10 wybranym, pokazać je w bibliotece (Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych koło boiska sportowego), a w prezencie otrzymasz unikatowy album do kompletowania naklejek z zabytkami miejscowości. Wymieniaj zrobione zdjęcia zabytków na naklejki i skompletuj swój album. Dla najbardziej wytrwałych przewidziana jest specjalna nagroda. Więcej informacji na ulotce i w bibliotece.