Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zatroszczą się o stare groby

Gmina Złoty Stok znalazła się na czwartym miejscu w kolejce po pomoc na ochronę zabytków. Tym razem pieniądze przeznaczą na renowację starego cmentarza.

Pieniądze są przyznawane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a kwota dofinansowania sięga 500 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na projekt „Renowacja zabytkowego cmentarza staromiejskiego w Złotym Stoku”.

Wykonanie planowanych prac przewidziane jest w 2019 r., a objęte nimi jest odnalezienie starych płyt nagrobnych i detali architektonicznych, uprzątnięcie terenu, renowacja murów ogrodzenia, uzupełnienie zniszczonych części murów, remont metalowych elementów ogrodzenia czy budowa nowych nawierzchni mineralnych w miejscu historycznie udokumentowanych alejek.

Władze miasta informują, że trwają również prace renowacyjne i zabezpieczające wewnętrze kaplicy.

- Przed nami III etap, który obejmować będzie odrestaurowanie elementów architektonicznych, odtworzenie zieleni oraz zainstalowanie oświetlenia w otoczeniu mauzoleum rodziny Guttlerów. Rozpocznie się on jesienią bieżącego roku. Wartość dofinansowania w obu etapach to 60 tys. euro - wyjaśniają.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama