Nowy numer 41/2019 Archiwum

Cynowe karty historii

W jednej z najbardziej znanych polskich pracowni konserwatorskich państwa Trzosów rozpoczęły się prace rekonstrukcyjne cynowego sarkofagu księcia Heinricha I Hochberga, zmarłego w XVIII wieku pana na Książu.

Parafia św. Mikołaja w Świebodzicach otrzymała na ten cel 100 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury. Do prac dołożyła także gmina Świebodzice - przeznaczyła 6 tys. zł na kontynuację prac badawczych w krypcie Hochbergów.

Cynowa trumna trafiła do pracowni Agnieszki i Tomasza Trzosów w Pszczynie w fatalnym stanie. Żeby przywrócić jej dawną świetność, konieczne będzie odtworzenie nie tylko zdobiących ją polichromii i malowideł, ale całej konstrukcji pogniecionego i zniekształconego sarkofagu.

W ubiegłym roku udało się zrekonstruować trumnę drugiej żony Hansa Heinricha - Zuzanny Schaffgotsch. Dziś, z pięknie pięknie odrestaurowanymi polichromiami i inskrypcjami łacińskimi, zdobi kryptę książęcej rodziny w kościele św. Mikołaja w Świebodzicach.

 

 

Cynowe karty historii   Cynowe karty historii   Cynowe karty historii  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL